ხარკოვში საშობაო ფესტივალზე გამოვლენ კვადრობერები და ჰობიჰორსერები
ხარკოვში საშობაო ფესტივალზე «Вертеп. Восток 2024» ჩატარდება ღონისძიებები კვადრობერებისა და ჰობიჰორსერების მონაწილეობით, იუწყება Telegraf. ფესტივალის ორგანიზატორები არიან ხარკოვის ვ.ა. აფანასიევის სახელობის სახელმწიფო აკადემიური თოჯინების თეატრი და კულტურის სახლის Art Area. ღონისძიებებს შორის, რომლებიც დაგეგმილია 21-22 დეკემბერს, გაიმართება «ბალაგან-party. კვადრობერები VS ჰობიჰორსერები». პროგრამის დეტალები ჯერ-ჯერობით ცნობილი არ არის, რამაც გამოიწვია აქტიური განხილვა სოქსელებსა და მასმედიაში. მომხმარებელთა ნაწილი გმობს ღონისძიებას და თვლის, რომ ის უადგილოა ომის პირობებში. სხვებმა ამგვარ ინიციატივებს უწოდეს „კულტურული შიზოფრენიის“ გამოვლინება.
კვადრობერები არიან ხალხი, რომლებიც ცხოველთა მოძრაობების იმიტირებას ახდენენ. ეს ტრენდი, რომელიც იაპონიაში ჩაისახა, ითვალისწინებს ოთხფეხზე გადაადგილებას სახეზე ნიღბებით, თათების მსგავს ხელთათმანებში და ხელოვნური კუდებით.
ჰობიჰორსერები ახდენენ მხედრობის იმიტირებას ხის ჯოხების დახმარებით, რომლებიც ცხენის თავებით ბოლოვდება. ისინი დახტიან და „მხედრობის“ სხვა ელემენტებს ასრულებენ.