მეუ აყალბებს დოკუმენტებს რინგაჩის ტაძრის წართმევის მცდელობით - წინამძღოლი
მამა სერაფიმემ აჩვენა მეუ-ს სარჩელი, სადაც გარდაცვლილი ადამიანები ჩნდებიან, რომლებიც, სავარაუდოდ, მხარს უჭერდნენ სოფელ რინგაჩში უმე-ის თემის სქიზმატიკოსებთან გადასვლას.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა ამაღლების სახელობის ტაძრის წინამძღოლმა ჩერნივცის რაიონის სოფელ რინგაჩში, ნოვოსელიცკის ოლქში, მამა სერაფიმემ ისაუბრა მეუ-ს აქტივისტების კიდევ ერთ მცდელობაზე, მიესაკუთრებინათ ეკლესია სასამართლოს გზით, ამჯერად ყალბი დოკუმენტების დახმარებით. ინფორმაციას ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქია ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე ავრცელებს.
მანამდე ჩერნივცის რეგიონის ეკონომიკურმა სასამართლომ უკვე უარი თქვა მეუ-ს სარჩელის განხილვაზე რინგაჩის ტაძრის საკუთრებაში გადაცემაზე. ახლა სქიზმატიკის აქტივისტებმა შეიტანეს ახალი სარჩელი ნოვოსელიცკის რაიონულ სასამართლოში, მოთხოვნით გააუქმონ უმე-ს საზოგადოების საკუთრება რინგაჩის ტაძარზე.
ამასთან, სასამართლოში წარდგენილ დოკუმენტებში არის აწ გარდაცვლილი ადამიანების სახელები, რომლებიც, სავარაუდოდ, მხარს უჭერენ თემის მეუ-ში გადაყვანას. „ამჯერად მათ ნოვოსელიცკის რაიონულ სასამართლოს წარუდგინეს სიები, რომლებშიც დღეს ბევრი გარდაცვლილია და წესი აუგეს ჩვენს მართლმადიდებლურ ეკლესიაში. სიცოცხლის განმავლობაში არცერთ მათგანს არ გასჩენია სურვილი გადასულიყო მეუ-ში“, - თქვა მამა სერაფიმემ.
მან ასევე გაიხსენა, რომ სამი წლის წინ რინგაჩში, მეუ-ს წარმომადგენლებმა თაღლითურად შეაგროვეს ხელმოწერები განხეთქილებაზე გადასვლის მხარდასაჭერად. შემდგომში ბევრმა სოფლის მცხოვრებმა ხელმოწერა მას შემდეგ გააუქმა, რაც სიმართლე გაიგო, ვინ და რა მიზნით შეაგროვა ისინი.