ზელენსკიმ მადლობა გადაუხადა სრულიად უკრაინის მართლმადიდებელ ქრისტიანთა კავშირის წევრებს უკრაინის საზღვარგარეთ „ადვოკატირებისთვის“
დუმენკომ მადლობა გადაუხადა ზელენსკის უმე-ის აკრძალვის კანონისთვის.
2024 წლის 23 დეკემბერს უკრაინის პრეზიდენტი ვოლოდიმირ ზელენსკი კიევის წმინდა სოფიას ტერიტორიაზე უკრაინის ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების საბჭოს წევრებს შეხვდა და მიულოცა მათ ჰანუკა და შობა, იუწყება პრეზიდენტის ვებგვერდი.
სახელმწიფოს მეთაურმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „სუმქკ-ს როლი მნიშვნელოვანია მსოფლიოში უკრაინის ადვოკატირებისთვის“. ”ბოლოს და ბოლოს, რუსეთის ფედერაცია ცდილობს გამოიყენოს ეკლესია, რათა გავლენა მოახდინოს უკრაინელების აზრზე, რომლებმაც დატოვეს ქვეყანა ომის გამო,” - თქვა ზელენსკიმ და არ დაუკონკრეტებია რომელი ეკლესია ჰქონდა მხედველობაში.
თავის მხრივ, მეუ-ს ხელმძღვანელმა ეპიფანე დუმენკომ დაარწმუნა ზელენსკი, რომ სუმქკ-ს წევრები „უკრაინის შესახებ სიმართლეს საზღვარგარეთ გადმოსცემენ და რუსულ პროპაგანდას ებრძვიან“. მან ასევე მადლობა გადაუხადა პრეზიდენტს უმე-ის აკრძალვის კანონის მიღებისთვის, რომელსაც მან უწოდა „კანონი სულიერი დამოუკიდებლობის დაცვის შესახებ“.
„სამწუხაროდ, მტერი საკმაოდ აქტიურია საინფორმაციო სივრცეში და ცდილობს, განსაკუთრებით საზღვარგარეთ, გამოიწვიოს ნგრევა და გაავრცელოს სიცრუე უკრაინაზე, ჩვენს ხალხზე, ჩვენს ქვეყანაში არსებულ მდგომარეობაზე, შეცდომაში შეჰყავს საერთაშორისო საზოგადოება. ამიტომ, სიმართლის ჩვენება საზღვარგარეთაც ჩვენი ერთ-ერთი პრიორიტეტი უნდა გახდეს“, - განაცხადა დუმენკომ.
უბკე-ის ხელმძღვანელმა შევჩუკმა აცნობა ზელენსკის იმ მადლიერების შესახებ, რომელსაც დამსწრეები გრძნობენ პრეზიდენტის შიდა მდგრადობის გეგმაში სუმქკ-ს მოხსენიების გამო. მან ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საეკლესიო საბჭოს წევრებმა „ისწავლეს ერთობლივი მუშაობა საერთო სიკეთისთვის, ვიწრო კორპორატიული ინტერესების უარყოფა ეროვნული ინტერესების სასარგებლოდ“.
„ჩვენ ყველა განსხვავებული ვართ, განსხვავებული სარწმუნოების, თუნდაც განსხვავებული რელიგიის წარმომადგენლები ვართ, მაგრამ ვისწავლეთ ერთობლივი კეთილდღეობისთვის მუშაობა. ეს პარტნიორობა გამარჯვების გასაღებია“, - დარწმუნებულია უბკე-ის ხელმძღვანელი.