რომის პაპი უკრაინაზე: დაე, შეწყდეს სროლა და მოიკრიფონ გამბედაობა მოლაპარაკებებისთვის
25 დეკემბერს რომის პაპმა ფრანცისკემ წმინდა პეტრეს მოედანზე ტრადიციული საშობაო მიმართვისას Urbi et Orbi - „ქალაქსა და მსოფლიოს“ მოუწოდა უკრაინაში მშვიდობისაკენ, იუწყება ვებგვერდი vaticannews.
რკე-ის ხელმძღვანელმა მოუწოდა ყველას, ერსა და ბერს, რომ „იმედის მომლოცველები გახდნენ, შეწყვიტონ სროლა და დაძლიონ უთანხმოება“.
„დაე, შეწყდეს სროლა სულგრძელ უკრაინაში! მოიკრიფონ გამბედაობა მოლაპარაკებების დასაწყებად, დიალოგისა და შეხვედრის ჟესტებით, რათა მივაღწიოთ სამართლიან და ხანგრძლივ მშვიდობას“, - განაცხადა პონტიფიკოსმა.
მან ასევე ყურადღება გაამახვილა ახლო აღმოსავლეთზე და მოუწოდა ცეცხლის შეწყვეტისკენ.
„როცა ვუყურებ ბეთლემის ბაგალს, ჩემი აზრები მიმართულია პალესტინისა და ისრაელის ქრისტიანულ თემებზე, განსაკუთრებით ღაზას საყვარელ საზოგადოებაზე, სადაც ჰუმანიტარული მდგომარეობა უკიდურესად მძიმეა. დაე, ცეცხლი შეწყდეს, მძევლები გაათავისუფლონ და დახმარება გაუწიონ შიმშილითა და ომით გატანჯულ მოსახლეობას. ამ რთულ დროს მე ასევე ახლოს ვარ ლიბანის ქრისტიანულ თემთან, განსაკუთრებით ქვეყნის სამხრეთით და სირიის საზოგადოებასთან. დაე, დიალოგისა და მშვიდობის კარი გაიხსნას ამ კონფლიქტით განადგურებულ რეგიონში. „მე ასევე ვფიქრობ ლიბიელ ხალხზე და მოვუწოდებ მათ მოძებნონ ისეთი გზები, რომლებიც საშუალებას მისცემს მიაღწიონ ეროვნულ შერიგებას“, - თქვა რომის პაპმა ფრანცისკემ თავის გზავნილში.