მორფის მიტროპოლიტი ნეოფიტე: ონოფრე კანონიკურია, ეპიფანე არა
კვიპროსის ეკლესიის იერარქმა განმარტა, რომ „საღვთო ლიტურგიაზე ყველაფერი ცხადდება – ვინ არის კანონიკური და ვინ არა“.
კვიპროსის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორფის მიტროპოლიტმა ნეოფიტემ რუმინელ მღვდელ კვიპრიან მეგასთან ინტერვიუში განაცხადა, რომ მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრე არის კანონიკური წინამძღვარი, ხოლო ეპიფანე დუმენკო არა.
თავად ინტერვიუ რუსულად გამოქვეყნდა YouTube არხზე Ομιλίες Μητροπολίτου Μόρφου 29 დეკემბერს, მაგრამ აღწერილობაში ნათქვამია, რომ ეპისკოპოსმა იგი 2024 წლის 8 აგვისტოს მისცა.
მიტროპოლიტმა ნეოფიტემ ეკლესიაში კანონიკურობის ცნებაზე მსჯელობისას აღნიშნა, რომ „საღვთო ლიტურგიაზე ყველაფერი ცხადდება - ვინ არის კანონიკური და ვინ არა“.
”აი, მე ვამბობ, კიევის მიტროპოლიტი ონოფრე კანონიკურია, ეპიფანე კი არაკანონიკური”, - ხაზგასმით აღნიშნა მიტროპოლიტმა ნეოფიტემ.
მან განმარტა, რომ მიტროპოლიტ ონოფრეს კანონიკურობა და ეპიფანე დუმენკოს არაკანონიკურობა შეიძლება გავიგოთ ლიტურგიაზე: „სად ჩანს ეს? საღმრთო ლიტურგიაზე – ვის ვიხსენიებთ და ვის არ ვიხსენებთ“.
მჟკ-მ ადრე დაწერა, რომ მიტროპოლიტი ნეოფიტეს თქმით, კვიპროსელ იერარქებს არ სურთ მსახურება მეუ-ს წევრებთან.