29 December 2024 20:27
ჰარი პოტერის ავტორი ჯოან როულინგი კვლავ კრიტიკის ქვეშ მოექცა ტრანსგენდერ ბავშვებთან დაკავშირებით მისი განცხადებების გამო. სოციალურ ქსელ X-ზე მწერალი დაუპიირისპირდა მომხმარებელს, რომელმაც მოუწოდა მას „სასიკეთოდ გამოიყენოს თავისი გავლენა და შეწყვიტოს ტრანსგენდერი ბავშვების სიძულვილი“.
ამაზე როულინგმა მკვეთრი პასუხი გასცა: „ტრანსგენდერი ბავშვები არ არსებობენ. არ არსებობს ისეთი ბავშვი, რომელიც „არასწორ სხეულშია დაბადებული“. არსებობენ მხოლოდ თქვენნაირი მოზარდები, რომლებიც მზად არიან შესწირონ არასრულწლოვანთა ჯანმრთელობა, რათა განმტკიცონ თავიანთი რწმენა იდეოლოგიაში, რომელიც საბოლოოდ უფრო მეტ ზიანს მიაყენებს მათ, ვიდრე ლობოტომია და ცრუ მეხსიერების სინდრომი ერთად“.
განცხადებამ კომენტარებში აქტიური დისკუსია გამოიწვია. ბევრმა გააკრიტიკა როულინგი მისი პოზიციის გამო, დაადანაშაულა იგი ტრანსფობიაში და ტრანსგენდერი ადამიანების გამოცდილების უგულებელყოფაში. თუმცა, ამჯერად ასევე ბევრი მხარდამჭერი კომენტარი იყო მისი პოსტის ქვეშ.
მწერალს მხარი დაუჭირეს მათ, ვისაც სჯერა, რომ ადრეულ ასაკში ტრანსგენდერულმა გადასვლამ შეიძლება ზიანი მიაყენოს ბავშვებს. მომხმარებლები წერენ ამ საკითხების განხილვის მნიშვნელობაზე და მადლობას უხდიან როულინგს პრობლემის შესახებ საუბრისას მისი „გამბედაობისთვის“.
როგორც მჟკ წერდა, რომ ჯოან როულინგი მზად იყო ჩამჯდარიყო ციხეში ორი წლით, მაგრამ არ შეიცვლიდა თავის პოზიციას მხოლოდ ორი სქესის არსებობის შესახებ.