მეუ-ს სასულიერო პირი უკრაინის მთავარ რაბინთან ერთად ანთებს ებრაულ მენორას
ოლეგ სკნარი (მარჯვნივ) რაბინთან ერთად ანთებს მენორას. ფოტო: Фейсбук Асмана ოლეგ სკნარი (მარჯვნივ) რაბინთან ერთად ანთებს მენორას. ფოტო: Фейсбук Асмана
2024 წლის 29 დეკემბერს მეუ-ს „მღვდელმა“ ოლეგ სკნარმა უკრაინის მთავარ რაბინთან მოშე რუვენ აზმანთან ერთად აანთო ებრაული მენორა კიევის ეროვნული სამხედრო კლინიკური საავადმყოფოს ტერიტორიაზე. ამის შესახებ მოშე რუვენ აზმანმა ფეისბუქ-გვერდზე დაწერა.
რაბინმა დაწერა, რომ ზედიზედ მეორე წელია, რაც ცერემონიას სამხედრო ჰოსპიტალში ატარებს. მისი თქმით, ეს უკვე „ტრადიციაზე მეტია“.
„ჰანუქა გვახსენებს, რომ ყველაზე ბნელ დროსაც კი არის ადგილი სინათლისთვის სიბნელის გასაფანტად. ჩვენ გვჯერა, რომ სიკეთის, რწმენის და იმედის შუქი ყოველთვის იმარჯვებს და უკრაინა აუცილებლად გაიმარჯვებს“, - დარწმუნებულია ასმანი.
რაბინის პოსტის კომენტარებში უკრაინელების მოსაზრებები გაიყო. ზოგიერთმა გამოაქვეყნა მხარდამჭერი ემოცია, მაგრამ სხვები კრიტიკულები იყვნენ.
„ჰანუქა არის პატარა კოლონიის შეიარაღებული გამარჯვების დღესასწაული უზარმაზარ მეტროპოლიაზე, რომელსაც იმდროინდელი ორბანები და ფიცოები პირში შესციცინებდნენ და ამაყობდნენ, რომ „ქიმია“ ჰქონდათ ანტიოქიასთან“, - წერს ანტონ ვასილენკო.
სერგეი ზალუბოვსკი რაბინს სხვაგვარად წერდა: "თქვენი  მოსკოველი კოლეგა, ბერ ლაზარი, ასევე ულოცავს რუსებს ხანუკას დღესასწაულს და საუბრობს სინათლის გამარჯვებაზე სიბნელეზე...:))) საინტერესო "დღესასწაული".
ოლეგ სკნარი არის მეუ-ს პოკროვსკის ეკლესიის მოძღვარი, რომელიც მდებარეობს საავადმყოფოს ტერიტორიაზე. ის არის უმე-ის ყოფილი მღვდელი. 2019 წელს სკნარი ნებაყოფლობით გადავიდა დუმენკოს სტრუქტურაში.