ეკლესია წმიდა ამფილოქე ფოჩაეველის ხსენების დღეს აღნიშნავს
ასკეტი გარდაიცვალა 1971 წლის 1 იანვარს. 2002 წლის 3 აპრილს უმე-ის წმიდა სინოდმა მისი წმინდანად შერაცხვის გადაწყვეტილება მიიღო.
მეუფე ამფილოქე პოჩაეველი დაიბადა 1894 წლის 10 დეკემბერს/27 ნოემბერს სოფელ მალა ილოვიცაში (ახლანდელი ტერნოპოლის მხარის შუმსკის რაიონი). მშობლებმა ვარნავა და ანა გოლოვატიუკებმა ბიჭს იაკობი დაარქვეს. ბავშვობაში იაკობი ეხმარებოდა მამას, რომელიც ამზადებდა ბორბლებს, ბლოკებს, ციგას და ასევე კარგი ქიროპრაქტიკოსი იყო.
1912 წელს იაკობი გაიწვიეს მეფის ჯარში, სადაც მსახურობდა პარამედიკად. ბრძოლის დროს ის ეხმარებოდა დაჭრილ თანამებრძოლებს ბრძოლის ველიდან გაყვანაში, ტყვედ ჩავარდა და გერმანელებმა გაგზავნეს ალპებში, სადაც სამი წელი მუშაობდა ფერმერთან.
1919 წელს იაკობმა მოახერხა გაქცევა, დაბრუნდა მშობლიურ სოფელში, დაიწყო ჩვეული გლეხური საქმის კეთება და ეხმარებოდა ავადმყოფებს.
1925 წელს იაკობი ახალბედად მიიღეს პოჩაევის ლავრაში. დამწყები ბერი მონდომებითა და თავმდაბლობით ახორციელებდა მასზე დაკისრებულ მორჩილებებს: ამზადებდა ციგებს, ბორბლებს და მღეროდა გუნდში.
1932 წლის 8 ივლისს ვარშავისა და სრულიად პოლონეთის მიტროპოლიტ დიონისეს ლოცვა-კურთხევით იაკობი ბერად აღიკვეცა, სახელად იოსები.
1933 წლის 21 სექტემბერს ეპისკოპოსმა ანტონმა აკურთხა იეროდიაკვნად, ხოლო 1936 წლის 27 სექტემბერს იერონონად.
ლავრაში სხვადასხვა სამუშაოსა და მორჩილების შესრულებისას მამა იოსები მკურნალობდა ავადმყოფებს და განსაკუთრებით ცნობილი გახდა როგორც ქიროპრაქტიკოსი. მასთან დაავადებული ადამიანების ნაკადი არც დღე და არც ღამე არ წყდებოდა.
იმისათვის, რომ ძმებს უხერხულობა არ შეექმნათ, მამა იოსები ლავრის წინამძღვრის ლოცვა-კურთხევით გადავიდა მონასტრის სასაფლაოზე მდებარე პატარა სახლში, სადაც დაახლოებით 20 წელი ცხოვრობდა. ყოველდღე აქ მოდიოდნენ ავადმყოფები, განკურნების წყურვილით - ზოგი ფიზიკური, ზოგი სულიერი.
50-იანი წლების ბოლოს დაიწყო ხრუშჩოვის მიერ ეკლესიის დევნა. ქვეყანაში მასობრივად იკეტებოდა მონასტრები და ეკლესიები, ხოლო თავად ბერები გააძევეს, გაასახლეს და ცრუ ბრალდებებით დაბრუნების უფლების გარეშე გაგზავნეს სახლში.
1962 წლის შემოდგომაზე, უხუცესის უშიშრობის წყალობით, ბერებმა მოახერხეს სამების საკათედრო ტაძრის დაცვა: „ეკლესიის კარებთან ათიოდე პოლიციელი თავისი უფროსით იდგა, უხუცესმა მოულოდნელად წაართვა გასაღები მთავარს, გადასცა ისინი ახალგაზრდა იღუმენი ავგუსტინეს და ადგილობრივ მოსახლეობას ეკლესიის დასაცავად მოუწოდა. სარებით შეიარაღებული გლეხები პოლიციელებს მიადგნენ“.
სამების საკათედრო ტაძარი გადაარჩინეს, მაგრამ რამდენიმე დღის შემდეგ მოხუცი ღამით "შავ ყორანზე" წაიყვანეს ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში. ის მოათავსეს ყველაზე ძალადობრივი ფსიქიკურად დაავადებულთა პალატაში.
მას აძლევდნენ წამლებს, რამაც მთელი სხეულის დასიება და კანის დაბზარვა გამოიწვია. მისი მრავალრიცხოვანი სულიერი შვილები უხუცესის გათავისუფლებას ითხოვდნენ, მაგრამ უშედეგოდ. ეს შესაძლებელი გახდა მხოლოდ სტალინის ქალიშვილის, სვეტლანა ალილუევას ძალისხმევის წყალობით, რომელიც უხუცესმა ადრე განკურნა ფსიქიკური დაავადებისგან.
გათავისუფლებისთანავე მღვდელი დაბრუნდა მშობლიურ სოფელში და დასახლდა ძმისშვილთან, სადაც განაგრძო მსახურება, აღასრულა წყალკურთხევა და განკურნა ადამიანები. როდესაც უხუცესის ადგილსამყოფელი გაიგეს, მასთან ისევ დაიწყო ხალხის ნაკადმა მისვლა.
სოფელში ავადმყოფების შემოდინებით შეშფოთებულმა ადგილობრივმა ხელისუფლებამ დაიწყო ნათესავების გადაბირება უხუცესის წინააღმდეგ, შემდეგ უხუცესი სოფლიდან გაიყვანეს ჭაობში, სასტიკად სცემეს და წყალში ჩააგდეს.
სულიერმა შვილებმა იპოვეს და წაიყვანეს მომაკვდავი უხუცესი პოჩაევის ლავრაში, სადაც იმავე ღამეს აყვანილ იქნა სქემაში, სახელად ამფილოქე, წმინდა ამფილოქეს პატივსაცემად. ღვთის მადლით გამოჯანმრთელდა სქიმმონაზონი ამფილოქე.
სახიფათო იყო ლავრაში ბინადრობის ნებართვის გარეშე დარჩენა, ამიტომ ის მშობლიურ სოფელში დაბრუნდა. ხალხი განაგრძობდა, მიუხედავად ხელისუფლების დაბრკოლებებისა, მასთან სამკურნალოდ მისვლას.
წმიდა ამფილოქემ თავის ცხოვრება მთლიანად მიუძღვნა ღმერთის მსახურებას, მიიღო ღვთისგან განჭვრეტისა და განკურნების ნიჭი და მთელი ცხოვრების მანძილზე ეხმარებოდა მეზობლებს. მისი ბევრი სასწაული და ბრძოლა სამყაროსთვის დამალული დარჩა.
ასკეტი გარდაიცვალა 1971 წლის 1 იანვარს. 2002 წლის 3 აპრილს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმიდა სინოდმა გადაწყვიტა განედიდებინა პოჩაევის მოხუცი-სქემამონაზონი ამფილოქე წმინდანად.
ბერის წმინდანად განდიდების რიტუალი შეასრულა კიევის მიტროპოლიტმა ვლადიმირმა 2002 წლის 12 მაისს, კვირას, პოჩაევის ლავრის მიძინების ეკლესიაში.
წმინდანის განდიდების დროს ლავრას ზემოთ ცაში ღრუბლებიდან ორი ჯვარი გამოისახა. ერთი საათის განმავლობაში მორწმუნეებს შეეძლოთ ამ სასწაულის დაკვირვება - ერთი დიდი ჯვარი და მის გვერდით ოდნავ პატარა. მომლოცველებმა თქვეს: „აბა, ახლა ორი იქნება - მამა იობი და მამა ამფილოხიუსი“.
13 მაისს წმინდანის ნეშტი მიძინების საკათედრო ტაძრიდან გადაასვენეს წმინდა იობის ეკლესიაში, სადაც ისინი განისვენებს ამ უკანასკნელის ნეშტი.