მეუ-ს „იერარქი“: ჩვენს ეკლესიებში ვებრძვით მოსკოვურ ტრადიციებს
მეუ-ს პოლტავას ეპარქიის ხელმძღვანელის აღშფოთება გამოიწვია ალექსანდრე ნეველისა და ღვთისმშობლის ხატის სახელობის ტაძრებმა.
მეუ-ში, პოლტავასა და კრემენჩუგის მიტროპოლიტმა ფედორ ბუბნიუკმა განუცხადა გამოცემას ,,ლევი ბერეგ’’, რომ პოლტავას რეგიონში უფრო მეტი უმე-ის თემია, ვიდრე მის საეკლესიო სტრუქტურაში. მან ასევე გამოთქვა უკმაყოფილება უკრაინის ეკლესიებში „მოსკოვის ტრადიციის“ გავრცელებით.
„თუმცა, მოსკოვის ტრადიციამ ძლიერ მოიკიდა ფესვები. მაგალითად, ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის ყაზანის ხატი არის ყველა ეკლესიაში, ყველა სახლში, ყველგან. ალექსანდრე ნეველის ბევრი სამრევლოა, რამდენიმე ეკლესიაც კი გვაქვს. „თავიდან არც კი ვიცოდი, რომ ალექსანდრე ნეველის სახელობის ტაზრის უკრაინის მრევლისთვის უნდა მექადაგა“, - აღნიშნა ბუბნიუკმა.