ესთს მღვდლების ბრონზე: პრობლემები იქნება უმე-თან დაკავშირებით
ვლადისლავ გორშკოვმა განაცხადა, რომ უმე-ის მღვდლების დაბრონვა მხოლოდ იმ შემთხვევაში იქნება შესაძლებელი, თუ რელიგიურ საზოგადოებას აქვს თავისი ნორმატიული დოკუმენტები.
უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის (ესთს) რელიგიურ საქმეთა დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ვიაჩესლავ გორშკოვმა განაცხადა, რომ მღვდლების დაბრონვის შესახებ ახალი რეგულაციის შემოღებით, უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან შესაძლოა პრობლემა შეიქმნას მობილიზაციასა და დაბრონვასთან დაკავშირებით, იუწყება გამოცემა რელიგია უკრაინაში.
გორშკოვმა აღნიშნა, რომ სირთულეები დაკავშირებულია ტექნიკურ საკითხებთან, რაც გამოწვეულია უკრაინის 20.12.2018 N 2662-VIII კანონის მოთხოვნებით, რომელიც მოითხოვს იმ ეკლესიების სახელების დაზუსტებას, რომელთა მმართველი ცენტრები აგრესორ ქვეყანაში მდებარეობს. ამ დოკუმენტის მიხედვით, უმე-ის წესდებამ დაკარგა ძალა სახელის მიხედვით. სახელმწიფო სტატისტიკური სამსახურის წარმომადგენლის თქმით, ახლა ეს სამსახური ვერ იდენტიფიცირებს ასეთ რელიგიურ ორგანიზაციებს და ისინი თავად არიან ძალიან შეზღუდული თავიანთ საქმიანობაში, მაგალითად, საწარმოთა და ორგანიზაციების ერთიან სახელმწიფო რეესტრში ხელმძღვანელობის ცვლილებების შესახებ მონაცემების შეტანაში.
„და აქ უმე აღმოჩნდება წმინდა სამართლებრივ დილემაში: შესაძლებელია მისი იურიდიული იდენტიფიკაციის სტანდარტიზაცია, რათა მღვდლების სიები დაჯავშნონ მხოლოდ №2662-VIII კანონის განხორციელებით, და ეს ავტომატურად წარმოადგენს მის კუთვნილების აღიარებას რმე-სთან. ამ ჩიხიდან გამოსვლის ერთადერთი შანსი არის ყველა საჭირო პროცედურის ჩატარება და რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან კავშირის რეალურად გაწყვეტა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, უმე შეიძლება დარჩეს რეგისტრირებული თემების გარეშე და ვერ უზრუნველყოს თავისი მღვდლების მობილიზაციისგან თავის არიდება“, - წერს გამოცემა.
გორშკოვმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უმე-ისთვის ერთადერთი გამოსავალი არის ყველა საჭირო პროცედურის ჩატარება და რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან კავშირის გაწყვეტა.
როგორც მჟკ იტყობინება, დეპუტატმა დუბინსკიმ განაცხადა, რომ მობილიზაციისგან რეზერვაციას მიიღებენ მხოლოდ უმე-ის სასულიერო პირები, რომლებიც გადავლენ მეუ-ში.