საქართველოს პატრიარქს ილია მეორეს 92 წელი შეუსრულდა
საქართველოში მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაური, რომელიც წინამძღვრის პოსტზე 47 წელია, ქვეყანაში დიდი პატივისცემით სარგებლობს.
საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარს, პატრიარქს ილია მეორეს 4 იანვარს 92 წელი შეუსრულდა. ილია II (ერისკაცობაში ირაკლი გიორგის ძე ღუდუშაური-შიოლაშვილი) დაიბადა 1933 წლის 4 იანვარს ვლადიკავკაზში, იმ დროისთვის საბჭოთა კავშირში.
1957 წლის 16 აპრილს ბერად აღიკვეცა. ტონზურა აღასრულა უხუცესმა ეპისკოპოსმა ზინოვიმ (მაჟუგა), რომელმაც ამავე დროს იწინასწარმეტყველა საპატრიარქო მსახურება ბერ ილიასთვის. ორი დღის შემდეგ აკურთხეს იეროდიაკვნად, ხოლო 1959 წლის 10 მაისს მღვდელმონაზონად.
დაამთავრა მოსკოვის სასულიერო აკადემია 1960 წელს. 1961 წლის 16 სექტემბერს მიიღო არქიმანდრიტის წოდება. 1963 წლის 25 აგვისტოს ხელდასხმულ იქნა ბათუმის ეპისკოპოსად. ხელდასხმა საქართველოს პატრიარქმა ეფრემმა შეასრულა. 1967 წლის 1 სექტემბერს აირჩიეს სოხუმისა და აფხაზეთის ეპისკოპოსად. 1969 წლის 17 მაისს მიტროპოლიტის წოდება მიენიჭა.
1977 წლის 23 დეკემბერს აირჩიეს საქართველოს პატრიარქად.
საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარი, რომელმაც 25 დეკემბერს აღსაყდრებიდან 47 წლის იუბილე აღნიშნა, ქვეყანაში დიდ პატივს სცემენ და საზოგადოდ აღიარებულია, როგორც ერთ-ერთი გავლენიანი ადამიანი საქართველოში. მისი მოსვლით ქვეყანაში დაიწყო მართლმადიდებლობის აღორძინება: ეპარქიების რიცხვი 42-მდე გაიზარდა, ხოლო მოქმედი ტაძრების რაოდენობა 48-დან ათასამდე გაიზარდა. დაარსდა თბილისისა და გელათის სასულიერო აკადემიებიც, თბილისში აშენდა სამების საპატრიარქო ტაძარი.
მიუხედავად მოხუცებული ასაკისა და ჯანმრთელობის მძიმე მდგომარეობისა, პატრიარქი ილია თვალყურს ადევნებს ყველა მიმდინარე პოლიტიკურ და საეკლესიო მოვლენას ქვეყნის შიგნით და მის ფარგლებს გარეთ, რასაც ადასტურებს მისი ერთიანობისა და მშვიდობისთვის გამოსვლები. ცოტა ხნის წინ, როცა ქართული საზოგადოება შიდაპოლიტიკური მოვლენების გამო არეულობამ მოიცვა, უწმინდესმა პატრიარქმა ეროვნული ერთიანობისა და ლოცვისკენ მოუწოდა. ჩვენ ყველას გვაერთიანებს ჩვენი ქვეყნის სიყვარული, ამიტომ მოგმართავთ: ერთად ვილოცოთ საქართველოს კეთილდღეობისთვის, რათა ღვთის მადლითა და შინაგანი სიმშვიდით სწორი ნაბიჯები გადავდგათ“, - განაცხადა მან.