მართლმადიდებლები შობის ღამეს აღნიშნავენ
6 იანვარს (იულიუსის კალენდრით 24 დეკემბერს) მართლმადიდებლური ეკლესია შობის ღამეს აღნიშნავს. ეს სახელწოდება ასოცირდება ამ დღეს კორკოტის, ანუ წანდილის მომზადებისა და ჭამის ჩვეულებასთან - ხორბლის, ქერის ან ბრინჯისგან დამზადებული ფაფა თაფლის, ყაყაჩოს თესლის, ჩირის, ქიშმიშის და თხილის დამატებით. წანდილის მოხარშვა ხდება წელიწადში ორჯერ - შობისა და ნათლისღების დღესასწაულების წინა დღეს.
არსებობს რწმენა, რომ შობის ღამეს არ უნდა მიიღოთ საკვები "სანამ პირველი ვარსკვლავი არ გამოჩნდება". ეს ტრადიცია უკავშირდება ლეგენდას ცაში ბეთლემის ვარსკვლავის გამოჩენის შესახებ, რომელმაც ქრისტეს დაბადება ამცნო სამყაროს. ამავდროულად, ტიპიკონი არ შეიცავს რაიმე ინსტრუქციას საკვებისგან თავის შეკავების შესახებ დაბნელებამდე.
ასევე ლიტურგიკულ ინსტრუქციებში არ არის ნახსენები შობის ღამეს 12 სამარხვო კერძის მომზადება, რაც მიღებულია უკრაინელების ფოლკლორულ ტრადიციაში.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა დაწერა, რომ მსოფლიო ჩემპიონმა კრივში ვასილი ლომაჩენკომ ფეისბუქზე გამოაქვეყნა პოსტი, სადაც აკრიტიკებს მეუ-ს ხელმძღვანელის ეპიფანე დუმენკოს განცხადებებს კალენდარული რეფორმის შესახებ, რომელმაც თითქოს შესანიშნავად ჩაიარა.