ეკლესია ქრისტეს შობას აღნიშნავს
7 იანვარს მართლმადიდებელი ეკლესია აღნიშნავს დიდ თორმეტ დღესასწაულთაგან ერთ-ერთს - უფლისა ჩვენისა ღმერთისა და მაცხოვრის იესო ქრისტეს შობას.
უფალი ჩვენი იესო ქრისტე, მსოფლიოს მაცხოვარი, დაიბადა ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლისგან იმპერატორ ავგუსტუსის (ოქტავისის) დროს ქალაქ ბეთლემში.
ავგუსტუსმა ბრძანება გასცა, რომ მოეწყო სახალხო აღწერა მთელ მის იმპერიაში, რომელიც შემდეგ მოიცავდა პალესტინას. ებრაელებს ჰქონდათ ეროვნული აღწერების ჩატარება ტომებისა და გვარების მიხედვით, თითოეულ ტომს და გვარს ჰქონდა თავისი კონკრეტული ქალაქები და საგვარეულო ადგილები, ამიტომ ყოვლადწმინდა ღვთისმშობელი და მართალი იოსები, როგორც დავითის შთამომავლები, უნდა წასულიყვნენ ბეთლემში (დავითის ქალაქი), რათა დაემატებინათ მათი სახელები კეისრის ქვეშევრდომთა სიაში.
ბეთლემში ქალაქის სასტუმროებში თავისუფალი ოთახი ვეღარ იპოვეს. კირქვის გამოქვაბულში, რომელშიც იშვა ქრისტე, სამეფო მწყემსები საქონლის სადგომად იყენებდნენ ხოლმე და ამიტომ მას გომურადაც მოიხსენიებდნენ. გომურიდან ნახევარი საათის სავალ მანძილზე ყოფილა ძელი, რომლის სიახლოვეს ერთ დროს მამის ფარას მწყემსავდა დავით მეფსალმუნე. უცხოებს შორის, ზამთრის ცივ ღამეს, არა მარტო მიწიერ სიდიადეს მოკლებულ გარემოში, არამედ ჩვეულებრივ კომფორტს მოკლებული - დაიბადა ღმერთკაცი, სამყაროს მხსნელი.
„ვხედავ საიდუმლოსა უცნაურსა და დიდებულსა“, - გალობს წმიდა ეკლესია გაოცებით, „ცა არს გამოქვაბული; ქერუბიმთა ტახტი არის ღვთისმშობელი, ჭურჭელი, რომელშიც იწვა ქრისტე ღმერთი“ (კანონის მე-9 სიმღერის ირმოსი). და შობა ძე, თავისი პირმშო, ჩვრებში შეახვია და ბაგაში ჩააწვინა, ვინაიდან ფუნდუკში ადგილი არ იყო მათთვის.“ (ლუკა 2:7).
მაგრამ შუაღამეს, როცა მთელი კაცობრიობა ღრმა ცოდვით ძილში იყო მოცული, ქვეყნიერების მაცხოვრის შობის ამბავი მოისმინეს მწყემსებმა, რომლებიც ღამისთევით დარაჯობდნენ თავიანთ სამწყსოს. უფლის ანგელოზი გამოეცხადა მათ და უთხრა: „ნუ გეშინიათ, რადგან, აჰა, გამახარებთ დიდ სიხარულს, რომელიც იქნება ყველა ხალხისთვის, რადგან დღეს თქვენ დაიბადა მაცხოვარი დავითის ქალაქში. არის ქრისტე უფალი“ და თავმდაბალმა მწყემსებმა პირველებმა პატივი მიაგეს მას, ვინც ჩამოვიდა ხალხის გადასარჩენად.
ბეთლემის მწყემსებისთვის ანგელოზური სასიხარულო ცნობის გარდა, ქრისტეს შობა მოგვებს სასწაულებრივმა ვარსკვლავმა გამოუცხადა და აღმოსავლელი ბრძენკაცების სახით, მთელმა წარმართულმა სამყარომ, თავისთვის უხილავმა, მუხლი მოიდრიკა მის წინაშე. სამყაროს ჭეშმარიტი მხსნელი, ღმერთკაცი. როდესაც შევიდნენ სახლში, იხილეს ყრმა მარიამთან, თავის დედასთან ერთად, დაემხნენ და თაყვანი სცეს მას; გახსნეს თავიანთი საუნჯე და მიართვეს მას ძღვენი: ოქრო, გუნდრუკი და მური. (მათ. 2:11).
ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს ხორციელი შობის ხსენების გამო ეკლესიამ დააწესა დღესასწაული. მისი დასაწყისი მოციქულთა დროით თარიღდება.
III საუკუნეში რომის წმინდა იპოლიტემ ქრისტეს შობის დღესასწაული ტრადიციულად მოიხსენია და მათეს პირველი თავიდან ამ დღეს დანიშნა სახარების კითხვა.
ცნობილია, რომ მაქსიმიანეს მიერ ქრისტიანთა დევნის დროს, 302 წელს, ქრისტეს შობის დღესასწაულზე ეკლესიაში 20 000 ნიკომიდიელი ქრისტიანი დაწვეს.
იმავე საუკუნეში, როდესაც ეკლესიამ დევნის შემდეგ მიიღო რელიგიის თავისუფლება და გახდა დომინანტი რომის იმპერიაში, ქრისტეს შობის დღესასწაული გვხვდება მთელ მსოფლიო ეკლესიაში, როგორც ჩანს წმიდა ეფრემ სირიელის, წმინდანების სწავლებებიდან. ბასილი დიდი, გრიგოლ ღვთისმეტყველი, წმიდა გრიგოლ ნოსელი, წმინდანები ამბროსი, იოანე ოქროპირი და IV საუკუნის ეკლესიის სხვა მამები ქრისტეს შობის დღესასწაულზე.
წმიდა იოანე ოქროპირი თავის ქადაგებაში, რომელიც მან 385 წელს ისაუბრა, ქრისტეს შობის დღესასწაულს უძველესს უწოდებს. იმავე საუკუნეში, ბეთლემის გამოქვაბულის ადგილზე, რომელიც ცნობილია იესო ქრისტეს დაბადებით, მოციქულთა თანასწორმა დედოფალმა ელენემ ააგო ტაძარი, რომლის ბრწყინვალებაზეც მისმა ვაჟმა ბევრი იშრომა.
438 წელს გამოცემული თეოდოსის კოდექსი და 535 წელს იუსტინიანეს კოდექსი ადგენს კანონს ქრისტეს შობის დღის საყოველთაო აღნიშვნის შესახებ. ამ თვალსაზრისით, ალბათ, მე-14 საუკუნის მწერალი ნიკიფორე კალისტე თავის ისტორიაში ამბობს, რომ იმპერატორმა იუსტინიანემ VI საუკუნეში დააწესა ქრისტეს შობის დღესასწაული მთელ დედამიწაზე.
V საუკუნეში კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ანატოლიუსი, მე-7-ში – სოფრონიუსი და ანდრია იერუსალიმელი, მე-8-ში – წმ. იოანე დამასკელი, კოსმა მაიუმელი და გერმანელი, კონსტანტინოპოლის პატრიარქი, მე-9-ში – წმიდა კასია და სხვები, რომელთა სახელებიც უცნობია უცნობია, დაწერეს მრავალი სასულიერო ლექსი ქრისტეს შობის დღესასწაულზე, რომელსაც დღეს ეკლესია იყენებს ამ ბრწყინვალე მოვლენის სადიდებლად.
თუმცა, პირველ სამ საუკუნეში, როდესაც დევნამ შეზღუდა ქრისტიანული ღვთისმსახურების თავისუფლება, აღმოსავლეთის ზოგიერთ ადგილას, იერუსალიმის, ანტიოქიის, ალექსანდრიის და კვიპროსის ეკლესიებში, ქრისტეს შობის დღესასწაული შერწყმული იყო ნათლობის დღესასწაულთან. 6 იანვრის, ნათლისღების საერთო სახელწოდებით.
ამის მიზეზი, ალბათ, იყო მოსაზრება, რომ ქრისტე მოინათლა მისი დაბადების დღეს, რაც შეიძლება დავასკვნათ წმინდა იოანე ოქროპირის სიტყვებიდან, რომელიც ქრისტეს შობის შესახებ ერთ-ერთ ქადაგებაში ამბობს: „ეს არ არის დღეს, როცა ქრისტე დაიბადა, რომელსაც ნათლისღება ჰქვია, მაგრამ არა ის, როდესაც მოინათლა“.
ეს აზრი შეიძლება ეფუძნებოდეს ლუკა მახარებლის სიტყვებს, რომელიც იესო ქრისტეს ნათლობაზე საუბრისას მოწმობს, რომ მაშინ „იესო დაახლოებით ოცდაათი წლის იყო“ (ლუკა 3:23). აღმოსავლეთის ზოგიერთ ეკლესიაში ქრისტეს შობის დღესასწაული ნათლისღებასთან ერთად გრძელდებოდა IV საუკუნის ბოლომდე, ზოგში - V ან თუნდაც VI საუკუნემდე.
ქრისტეს შობისა და ნათლისღების დღესასწაულების უძველესი ერთობლიობის ძეგლი დღემდე მართლმადიდებლურ ეკლესიაში არის სრული მსგავსება ამ დღესასწაულების ლიტურგიკულ თანმიმდევრობაში.
ორივეს წინ უძღვის შობის ღამე, იგივე პოპულარული ტრადიციით, რომ შობის ღამეს ვარსკვლავის გამოჩენამდე უნდა იმარხულო. ღვთისმსახურების ბრძანება ორივე დღესასწაულის წინა დღეს და თავად დღესასწაულებზე სრულიად იდენტურია.
ქრისტეს შობის დღე ეკლესიამ დიდი ხანია მიაკუთვნა თორმეტ დიდ დღესასწაულს, სახარების ღვთაებრივი მოწმობის შესაბამისად.
ქრისტეს შობას, როგორც უმაღლესი და არაჩვეულებრივი მნიშვნელობის მოვლენას, თან ახლდა მწყემსებისა და მოგვების გასაოცარი ამბავი ყველა ადამიანის საყოველთაო სიხარულის შესახებ, „რადგან იშვა მაცხოვარი“, შობილი მაცხოვრის ანგელოზური განდიდებით, მწყემსებისა და მოგვების მიერ მისი თაყვანისცემა, მრავალის თაყვანისცემა, ვინც მოისმინა მწყემსების სიტყვები დაბადებული ბავშვის შესახებ, დიდებით.
სახარების ღვთაებრივი მოწმობის თანახმად, ეკლესიის მამები თავიანთ თხზულებაში ასახავენ ქრისტეს შობის დღესასწაულს, როგორც საყოველთაო და სასიხარულოს, რომელიც ემსახურება სხვა დღესასწაულების დასაწყისს და საფუძველს.