პოროშენკო: მუშაობის ნაცვლად, რადა აღნიშნავს მოსკოვის შობას
პოროშენკო პუტინს ხელს ართმევს. ფოტო: Associated Press პოროშენკო პუტინს ხელს ართმევს. ფოტო: Associated Press
ექსპრეზიდენტი აღშფოთებული იყო იმით, რომ დეპუტატებმა 7 იანვარი დასვენების დღედ გამოაცხადეს.
ევროპული სოლიდარობის ხელმძღვანელმა პეტრო პოროშენკომ ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე აღშფოთება გამოთქვა იმის გამო, რომ 7 იანვარს უმაღლესი რადას უმრავლესობა სამსახურში არ გამოცხადდა, რასაც იგი იულიუსის კალენდრის მიხედვით შობის აღნიშვნას მიაწერს.
ექს-პრეზიდენტის თქმით, მისი ფრაქციის დეპუტატები რადაში მუშაობის მტკიცე სურვილით მივიდნენ, მაგრამ მათ „გაკვირვებულმა აღმოაჩინეს, რომ უმაღლესმა რადამ მოსკოვის შობის აღნიშვნა გადაწყვიტა“.
პოროშენკოს თქმით, შობის დღესასწაული 6 იანვარს უკვე დასრულებული იყო ნათლისღების დღესასწაულთან ერთად (ახალი იულიუსის კალენდრით) და ხალხის წარმომადგენლებს დასვენების დღე არ უნდა გამოეცხადებინათ.
პიოტრ ალექსეევიჩმა გამოთქვა ღრმა რწმენა, რომ იმ რთულ პირობებში, რომელიც ახლა ფრონტზე განვითარდა, მიუღებელია დეპუტატების დასვენება.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ ადვოკატი ითხოვს პოროშენკოსგან პასუხს, რჩება თუ არა ის დღეს უმე-ის "დიაკონად".