იერუსალიმის პატრიარქმა თეოფილემ ბეთლემში შობის ღვთისმსახურება აღავლინა
ბეთლემში იერუსალიმის პატრიარქმა თეოფილე III-მ აღავლინა ქრისტეს შობის დღესასწაული, იუწყება იერუსალიმის საპატრიარქოს ოფიციალური ვებგვერდი.
ზეიმი დაიწყო 2025 წლის 6 იანვრის დილას. პატრიარქმა თეოფილემ საპატრიარქოში მართლმადიდებლური სკაუტური კორპუსი და ისრაელის პოლიციის წარმომადგენლები საბერძნეთის გენერალური საკონსულოს წარმომადგენლის, ანა მანტიკას თანდასწრებით მიიღო. შემდეგ მისი უნეტარესი საფლავის მამების თანხლებით დავითის კარიბჭესთან მივიდა, სადაც მანქანებში ჩასხდნენ და იერუსალიმს და ბეთლემს შორის მდებარე ელია წინასწარმეტყველის მონასტერში წავიდნენ.
იქ მის უნეტარესს შეხვდნენ ბეთლემის თემის წევრები, მწყემსი სოფლის, ბეიტ ჯალას თემებისა და ისრაელის შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები. მონასტრიდან იერუსალიმის პატრიარქი, ისრაელის სამხედრო სარდლობის მხედრების თანხლებით, რახელის საფლავის სასაზღვრო კონტროლის ადგილზე გაემართა. იქ იგი მიიღეს პალესტინის სახელმწიფოს წარმომადგენლებმა, რომლებმაც თავიანთი მანქანებით გააცილეს ქალაქ ბეთლემის მოედანზე.
მის უნეტარესს მიმართა ბეთლემის პატრიარქმა, ეპარქიის მიტროპოლიტმა ბენედიქტემ. მსვლელობა დაიწყო ღვთისმშობლის შობის ბაზილიკის ეზოში, ეპისკოპოსებისა და მღვდლების ხელმძღვანელობით, გალობით ,,შობამან შენმან ქრისტე ღმერთო, აღმოუბრწყინვა სოფელსა ნათელი მეცნიერებისა.’’
საპატრიარქო მსვლელობამ გაიარა ბაზილიკა, რომელიც ექსკლუზიურად მართლმადიდებლების პრივილეგიაა, კათოლიკონის კანკელის წინ მოედნამდე. იქ მოხდა ჩასვლა ღვთისმიმღებ გამოქვაბულში მისი სამხრეთ კარიბჭის გავლით და ვარსკვლავთა დასის თაყვანისცემა.
შემდეგ მსვლელობა გაემართა გამოქვაბულის ჩრდილოეთ კარიბჭისკენ, ხოლო კათოლიკონში დაიწყო ქრისტეს შობის დიდებული ჟამის წაკითხვა, წირვა და ბასილი დიდის საღმრთო ლიტურგია უნეტარესის ხელმძღვანელობით.
როგორც მჟკ წერს, იერუსალიმის პატრიარქი თეოფილე 22 დეკემბერს ეწვია პალესტინის სახელმწიფოს პრეზიდენტს მაჰმუდ აბასს - აბუ მაზენს და მიიწვია მართლმადიდებლური ეკლესიის საშობაო დღესასწაულში მონაწილეობის მისაღებად.