პერევალში მორწმუნეებმა ახალი ტაძრის მშენებლობა დაიწყეს, მიტაცებულის ნაცვლად
2019 წელს, ადგილობრივი ხელისუფლების განკარგულებით, უმე-ს თემი მეუ-ში გადაარეგისტრირეს, მაგრამ სოფ. პერევალის მორწმუნეები უმე-ს ერთგულები დარჩნენ.
2021 წლის 10 ნოემბერს, ვლადიმერ-ვოლინის ეპარქიის მმართველის, ვლადიმერ-ვოლინისა და კოველის მიტროპოლიტის ვლადიმერის ლოცვა-კურთხევით, სოფელ პერევალის წმინდა მიძინების თემის წინამძღვარმა, დეკანოზმა ვიტალი ჩაბანმა სოფელ პერევალში უმე-ს ახალი ტაძრის საძირკველი აკურთხა, იუწყება მჟკ-ს კორესპონდენტი.
პარაკლისზე, რომელიც წყლის კურთხევით ჩატარდა, უმე-ს წმინდა მიძინების თემის წინამძღვართან თანამსახურებაში ვლადიმერ-ვოლინის ეპარქიის სამღვდელოება იმყოფებოდა.
სოფელ პერევალის წმინდა მიძინების თემმმა, რომელიც 2019 წელს მეუ-ს რეიდერობისგან დაზარალდა, ტურის გაერთიანებული ტერიტორიული თემის საბჭოს გადაწყვეტილებით ახალი ტაძრის ასაშენებლად მიიღო მიწა. ვინაიდან უმე-ს მრევლის იურიდიული პირი მეუ-ს სასარგებლოდ იყო გადარეგისტრირებული, ადგილობრივმა ხელისუფლებამ იპოვა გამოსავალი: მეზობელ სოფელ ტორგოვიშჩეში უმე-ს თემს მისცა ნაკვეთი.
როგორც სხვა მრავალი რეიდერობისგან დაზარალებული უმე-ს მრევლი, თემი დე-ფაქტო შენარჩუნებულია და აგრძელებს მოქმედებას. სანამ ტაძარი შენდება, უმე-ს მრევლი იკრიბება შენობაში, რომელიც მორწმუნეთა საჭიროებებისთვის ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ არის არენდირებული.
შეგახსენებთ, რომ 2021 წლის 3 იანვარს სოფ. პერევალის უმე-ს თემს ახალი წინამძღვარი, დეკანოზი ვიტალი ჩაბანი დაუნიშნეს. ამ დროს მეუ-ში გადასული ყოფილი წინამძღვარი იური ბილოვუსი, თუმცა აგრძელებს პერევალში ცხოვრებას, მაგრამ მრევლში აღარ მსახურობს.
უმე-ს მრევლი პერევალში 2019 წელს გახდა ტურის რაიონში (რეფორმის შედეგად ლიკვიდირებული) მეუ-ს აქტივის რეიდერული მიტაცების ერთ-ერთი სამიზნე. იურიდიული პირი, ვოლინის გსა-ის ხელმძღვანელობის 2019 წლის 7 ივნისის განკარგულებით, მეუ-ში იყო გადაყვანილი.