ბულგარეთის პრემიერ-მინისტრი: ჩვენ ნეგატიური დამოკიდებულება გვაქვს ძველი კალენდრის მიმდევრების ლეგალიზაციის მიმართ
„ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის როლი ისტორიულად არის ფესვგადგმული საუკუნეების განმავლობაში და აქტუალურია დღემდე“, - თქვა გლავჩევმა.
ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარი, პატრიარქი დანიელი ბულგარეთის პრემიერ-მინისტრს დიმიტარ გლავჩევს შეხვდა. შეხვედრაზე პრემიერ-მინისტრმა დაადასტურა, რომ მთავრობის უარყოფითი პოზიცია „ბულგარეთის მართლმადიდებლური ძველი კალენდარული ეკლესიის“ რეგისტრაციასთან დაკავშირებით უცვლელი რჩება, იუწყება Orthodox Times.
ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესია, რელიგიების შესახებ კანონის თანახმად, წარმოადგენს ბულგარეთის რესპუბლიკის ტრადიციულ სარწმუნოებას.
„ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის როლი ისტორიულად ფესვგადგმულია საუკუნეებით და აქტუალურია დღემდე“, - თქვა გლავჩევმა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ბულგარეთში მორწმუნეებს არ სჭირდებათ სქიზმაზე ფიქრი. პრემიერ-მინისტრმა დასძინა, რომ ყურადღებით ადევნებს თვალს ეროვნულ ასამბლეაში რელიგიის კანონში შემოთავაზებულ ცვლილებების განხილვას.
პატრიარქმა დანიელმა მადლობა გადაუხადა მთავრობას ძველი კალენდარული ეკლესიის რეგისტრაციასთან დაკავშირებით უარყოფითი პოზიციის მხარდაჭერისთვის. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ ლოვეჩის მიტროპოლიტი გაბრიელი და წმინდა სინოდის გენერალური მდივანი მელნიკელი ეპისკოპოსი გერასიმე.
შეხვედრა მას შემდეგ შედგა, რაც ბულგარეთის საპატრიარქოსა და თავად პატრიარქ დანიელს მძაფრი რეაქცია ჰქონდათ ქვეყნის სასამართლო ხელისუფლების გადაწყვეტილებაზე სხვა რელიგიურ ორგანიზაციებს, როგორიცაა ძველი კალენდარული, სახელის „მართლმადიდებლური ეკლესიის“ გამოყენების უფლება. ბულგარეთის უზენაესი სასამართლოს ეს გადაწყვეტილება, რომელიც ფაქტობრივად იძლევა სხვა იურისდიქციის სახელწოდებით „მართლმადიდებლური ეკლესიის“ რეგისტრაციას, გასული წლის დასრულებამდე ცოტა ხნით ადრე მიიღო.
ადგილობრივ მედიასთან ინტერვიუში პატრიარქმა დანიელმა აღნიშნა, რომ ეს გადაწყვეტილება იურიდიულ პირებს შორის დუბლირებისა და ჩარევის საშუალებას იძლევა და შედეგად რელიგიური ინსტიტუტების საზოგადოებაში შეჭრას. ეს, მისი თქმით, იწვევს მორწმუნეებს შორის დაბნეულობას. ძველი კალენდრის ეკლესია აცხადებს, რომ წარმოადგენს მართლმადიდებლურ სარწმუნოებას ბულგარეთში. მათი განცალკევება ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის (ბმე) ერთიანობისგან ოცდაათი წლის წინ მოხდა იმის გამო, რომ ისინი თვლიდნენ, რომ ბმე-მ შეწყვიტა მართლმადიდებლური სარწმუნოების წარმოდგენა.
როგორც მჟკ წერდა, ბულგარეთის პრეზიდენტი რუმენ რადევი, რომელიც ცოტა ხნის წინ შეხვდა პატრიარქ დანიელს და ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის წევრებს ამ საკითხის განსახილველად, განაცხადა: „ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესია - ბულგარეთის საპატრიარქო არის ბულგარეთის რესპუბლიკაში აღმოსავლური მართლმადიდებლური სარწმუნოების ინსტიტუციური წარმომადგენელი უდაო ისტორიული წვლილითა და მნიშვნელოვანი როლით ჩვენი ეროვნული იდენტობის ჩამოყალიბებაში“.