ბაიდენმა მართლმადიდებელ ქრისტიანებს იულიუსის კალენდრის მიხედვით მიულოცა შობა
7 იანვარს აშშ-ს პრეზიდენტმა ჯო ბაიდენმა მართლმადიდებელ ქრისტიანებს შობა მიულოცა იულიუსის კალენდრის მიხედვით და მხარდაჭერა გამოუცხადა მშვიდობისთვის ლოცვებში, იუწყება ამერიკის ხმა.
„მე და (პირველი ლედი) ჯილი (ბაიდენი) ვულოცავთ მართლმადიდებელ ქრისტიანებს შეერთებულ შტატებში და მთელ მსოფლიოში შობას. „ამ წმინდა დღერს ჩვენ ვიხსენებთ იესო ქრისტეს დაბადების სასწაულს და გარდამქმნელ სიყვარულს, რომელიც მან შემოიტანა ჩვენს სამყაროში“, - თქვა ბაიდენმა თეთრი სახლის პრესსამსახურის მიერ გამოქვეყნებულ წერილობით განცხადებაში.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „ჩვენი გულები არის მრავალი მართლმადიდებელი ქრისტიანის გვერდით, რომლებიც ცხოვრობენ ომის შედეგად განადგურებულ რეგიონებში“ და აღნიშნა, რომ ყოველი ადამიანი შექმნილია ღვთის ხატად და იმსახურებს ღირსეულად და პატივისცემით მოპყრობას. ბაიდენმა დასძინა: ”ჩვენ გლოვობთ ყველა უდანაშაულო მსხვერპლს და ვეწინააღმდეგებით ადამიანთა ნებისმიერი ჯგუფის დევნას და დისკრიმინაციას იმის მიხედვით, თუ ვინ არიან ისინი, რისი სწამთ და როგორ ასრულებენ თავიანთ რწმენას.”
მილოცვის დასასრულს აშშ-ს პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ „მადლიერია მართლმადიდებელი ქრისტიანების ფასდაუდებელი წვლილისთვის“ ქვეყნის ცხოვრებაში და წელს შეუერთდება მათ ლოცვას მშვიდობისთვის.
მჟკ-ს ცნობით, 2023 წლის 28 ივნისს ვოლოდიმირ ზელენსკიმ დაარეგისტრირა კანონპროექტი 9431, რომელიც ითვალისწინებს უკრაინაში შობის დღესასწაულის გაუქმებას 7 იანვარს. უკრაინელების რიცხვი, რომლებიც შობას 7 იანვარს აღნიშნავენ, დაახლოებით 6 მილიონია.