სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურმა უკრაინელებს ებრაელთა უფლებების დაცვისკენ მოუწოდა
ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურმა მოუწოდა საზოგადოებას დაინტერესდნენ უკრაინაში ებრაელთა უფლებების დასაცავად. უკრაინის სახელმწიფო სტატისტიკურმა სამსახურმა ფეისბუქ-გვერდზე გამოაქვეყნა მოწვევა «უკრაინის კანონში „ანტისემიტიზმის პრევენციისა და წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ“ ცვლილებების შეტანის შესახებ ანტისემიტიზმთან ბრძოლის სპეციალური კოორდინატორის განსაზღვრასთან დაკავშირებით».
სახელმწიფო ანტისემიტიზმის სამსახურის ხელმძღვანელობის განცხადებით, ცვლილებების მიზანია ებრაელების უფლებების უზრუნველყოფა, მათი ეთნიკური და რელიგიური მრწამსის ნიშნით დისკრიმინაციის აღკვეთა, ანტისემიტიზმთან ბრძოლის სახელმწიფო ორგანოს დადგენა და შექმნა. ანტისემიტიზმთან ბრძოლაში სახელმწიფო ანტისემიტიზმის სამსახურის ეფექტური მუშაობის სამართლებრივი პირობები.
ესთს ასევე თვლის, რომ ებრაელების დაცვა უკრაინას ევროკავშირთან დაახლოებაში დაეხმარება: „ევროკომისიის რეკომენდაციების განხორციელება, როგორც უკრაინის ევროკავშირში წევრობის კანდიდატის სტატუსის მოპოვების პროცესის ნაწილი“.
ადრე მჟკ წერდა, რომ უკრაინის პოლიტიკური და სამხედრო ლიდერები მასიურად იღებენ მონაწილეობას ებრაულ რიტუალებში.