უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია იძულებით იმორჩილებს უმე-ის თემებს
11 January 14:02
820
დონეცკის მიტროპოლიტი ილარიონი რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ პენსიაზე 2024 წლის 24 ოქტომბერს გაუშვა. ფოტო: СПЖ დონეცკის მიტროპოლიტი ილარიონი რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ პენსიაზე 2024 წლის 24 ოქტომბერს გაუშვა. ფოტო: СПЖ
საგარეო საქმეთა სამინისტრო ასევე აღნიშნავს, რომ სამხედრო მოქმედებების შედეგად 630-ზე მეტი რელიგიური შენობა განადგურდა ან დაზიანდა, როგორც ცნობილია, მათი უმეტესობა უმე-ს ეკუთვნის.
უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ 10 იანვარს გავრცელებულ განცხადებაში განაცხადა, რომ დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიებზე დარჩენილი რელიგიური თემები იძულებულნი გახდნენ დაემორჩილონ რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას, იუწყება ვებგვერდი mfa.gov.ua.
„დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიებზე დარჩენილი უამრავი ქრისტიანული რელიგიური თემი რუსი დამპყრობლების იძულებით დე იურე ემორჩილებიან რელიგიურ ორგანიზაციას „რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია“, რომელიც დე ფაქტო, როგორც ყველამ ვიცით, რუსეთის სახელმწიფოს ნაწილია. ”- წერენ საგარეო საქმეთა სამინისტროში, ცხადია, მხედველობაში ჰქონდათ უმე-ის რამდენიმე ეპარქია.
განცხადებაში ასევე ნახსენებია 630-ზე მეტი სალოცავი შენობა და ადგილი უკრაინაში, რომლებიც დაბომბვის შედეგად განადგურდა ან დაზიანდა. გავრცელებული ინფორმაციით, მათი უმეტესობა უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას ეკუთვნის.
მჟკ-მ ადრე გამოაქვეყნა მოსაზრებები უმე-ის ავტონომიასთან და დონეცკის მიტროპოლიტის გადაყენებასთან დაკავშირებით.