უკრაინაში გაეროს ადამიანის უფლებათა სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის მოადგილემ ნოელ კალჰუნმა ესთს-ის პრესკონფერენციაზე „სინდისის თავისუფლება უკრაინაში: მისი მტრები და დამცველები“ ღრმა შეშფოთება გამოთქვა ახალ კანონმდებლობასთან დაკავშირებით უკრაინაში რელიგიური თავისუფლებების შესაძლო შეზღუდვის შესახებ. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საერთაშორისო სტანდარტები ადგენს მაღალ ზღვარს ასეთი შეზღუდვისთვის და რომ ეროვნული უსაფრთხოება არ შეიძლება გამოყენებულ იქნას მორწმუნეთა უფლებების დარღვევის გასამართლებლად.
გაეროს წარმომადგენელმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უმაღლესი კომისრის ბოლო მოხსენებაში განიხილება ახალი რელიგიური კანონი N 3894 ექსკლუზიურად საერთაშორისო სამართლის პრიზმაში, რომელიც მკაფიოდ არეგულირებს რელიგიის თავისუფლების საკითხებს.
„საერთაშორისო სტანდარტები ადგენს მაღალ ზღურბლს რელიგიური თავისუფლების შეზღუდვისთვის. ამ შეზღუდვებს უნდა ჰქონდეს ლეგიტიმური მიზანი, როგორიცაა სხვათა უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვა. ჩვენ ვიცით, რომ სხვა უფლებებთან დაკავშირებით, სახელმწიფოს შეუძლია მართლაც გამოიყენოს ეროვნული უსაფრთხოება, როდესაც დაწესდება შეზღუდვები, მაგალითად, გამოხატვის თავისუფლებაზე. თუმცა, ეროვნული უსაფრთხოება არ არის მისაღები საფუძველი რელიგიის თავისუფლების შეზღუდვისთვის საერთაშორისო და ევროპული კანონმდებლობით“, - აღნიშნა ნოელ კალჰუნმა.
მან აღნიშნა, რომ რელიგიის უფლება სხვა უფლებებთან შედარებით უფრო პრიორიტეტულია.
„როდესაც სახელმწიფო ზღუდავს რელიგიის თავისუფლებას, მას ეკისრება ტვირთი დაამტკიცოს, რომ დაწესებული შეზღუდვები აუცილებელია“, - თქვა უკრაინაში გაეროს ადამიანის უფლებათა სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის მოადგილემ. – ,,და მეორეც, ისინი პროპორციული უნდა იყოს. ამ შემთხვევაში, როდესაც კანონმდებლობა გავლენას ახდენს რელიგიურ ორგანიზაციებზე, სახელმწიფომ უნდა წარმოადგინოს დამაჯერებელი მტკიცებულება იმისა, რომ ნაკლებად შემზღუდავი ზომები არასაკმარისი იქნება“.
მან ასევე გაამახვილა ყურადღება იმ ფაქტზე, რომ კანონმდებლობის ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართლის პერსპექტივიდან გაანალიზებისას ექსპერტები გულდასმით იკვლევენ ტერმინოლოგიას.
„ბატონმა ელენსკიმ ახლახან ისაუბრა „რუსული სამყაროს“ ტერმინოლოგიაზე… ექსპერტები ჟენევაში ყურადღებას ამახვილებენ იმ ფაქტზე, რომ კანონი შეიცავს ფართო ფორმულირებებს, რომლებმაც შეიძლება გავლენა იქონიოს თავისუფლებაზე.
მისი ინფორმაციით, ამჟამად მიმდინარეობს მუშაობა ამ ტერმინების ზოგიერთი ნაწილის გარკვევაზე.
„ყველაზე მნიშვნელოვანი საკითხია, როგორ იმოქმედებს ეს კანონი ადამიანის უფლებებზე. ბევრი რამ არის დამოკიდებული მის მომავალ გამოყენებაზე. ჩვენ გვსურს ვითანამშრომლოთ თქვენთან და რელიგიურ ორგანიზაციებთან უახლოეს თვეებში, როდესაც მინისტრთა კაბინეტის კანონქვემდებარე აქტები უკვე განხორციელდება კანონის იმპლემენტაციის პროცესში, რათა შემდგომ მხარდასაჭერად შევუწყოთ უკრაინას და შევინარჩუნოთ რელიგიური უფლებების დაცვის ეს ღირებული ტრადიცია. “, - დაასკვნა უფლებადამცველმა.
უკრაინაში გაეროს ადამიანის უფლებათა სადამკვირვებლო მისიის უფროსის მოადგილე ნოელ კალჰუნმა ოცი წელი გაატარა გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის ოფისში უკრაინაში, ასევე ნიუ-იორკში, ჟენევაში, ერაყში, იორდანიასა და კენიაში. მას ჰარვარდის უნივერსიტეტის დოქტორის ხარისხი აქვს პოლიტიკურ მეცნიერებებში.
როგორც მჟკ წერდა, უკრაინამ ვერ გაამართლა რელიგიური ორგანიზაციების, მათ შორის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დაშლისკენ მიმართული ღონისძიებების აუცილებლობა და პროპორციულობა. ამის შესახებ ნათქვამია გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის ოფისის (OHCHR) 31 დეკემბრის ანგარიშში უკრაინაში ვითარების შესახებ 2024 წლის სექტემბრიდან ნოემბრის ჩათვლით პერიოდში.