ნაციონალური ლოცვის დღის კანონის მხარდასაჭერად რადაში საკმარისი ხმები არ არის - დეპუტატი
პარლამენტის ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტმა რეკომენდაცია გაუწია ეროვნული ლოცვის დღეს N12336 კანონპროექტის მიღებას.
24 თებერვალს ლოცვის ეროვნული დღის დაწესების კანონპროექტმა ვერ მიიღო საკმარისი ხმები და ნაკლებად სავარაუდოა, რომ იგი განსახილველად წარედგინება რადას. ამის შესახებ ტელევიზია ,,უკრინფორმის’’ ცნობით, უმაღლესი რადას ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ ირინა კონსტანკევიჩმა განაცხადა.
„რა თქმა უნდა, 24 თებერვალი ჩვენთვის განსაკუთრებული დღეა. ჩვენ გვესმის, რომ ეს ტრაგიკულია, მაგრამ ასევე დასამახსოვრებელია ყველა უკრაინელისთვის, რადგან ეს ის დღეა, როდესაც რუსეთმა დაიწყო სრულმასშტაბიანი შეჭრა უკრაინაში. მაგრამ ამ დროისთვის პალატაში არ არსებობს ერთიანი პოზიცია ეროვნული ლოცვით დაწყების საკითხთან დაკავშირებით, ამიტომ ნაკლებად სავარაუდოა, რომ კანონპროექტი 24 თებერვლამდე განიხილება. ”ჩვენ ვერ ვხედავთ ხმების საჭირო რაოდენობას მის მხარდასაჭერად”, - განმარტა კონსტანკევიჩმა.
მან ასევე გაიხსენა, რომ სახალხო დეპუტატთა ჯგუფმა ეროვნული ლოცვის დღის შემოღებაზე ორი კანონპროექტი შემოიღო: მთავარი (რეგისტრაციის N12336) და ალტერნატიული (რეგისტრაციის N12336-1). შემოთავაზებული იყო 24 თებერვლის არასამუშაო დღედ გამოცხადება, თუმცა კომიტეტმა გადაწყვიტა, რომ ეს დღე სამუშაო დღედ დარჩეს. მეორე პროექტიც, რომელიც რეზოლუციის სახით ცვლილებებს გვთავაზობდა, ასევე უარყოფილ იქნა.
კონსტანკევიჩმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ კანონპროექტის ინიციატორები სხვა ქვეყნების გამოცდილებაზე საუბრობენ, სადაც ეროვნული ლოცვის დღეების გამართვის პრაქტიკა არსებობს.
პარლამენტის ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტმა რეკომენდაცია გაუწია უკრაინის შრომის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე N12336 კანონპროექტის მიღებას, რომელიც ითვალისწინებს ლოცვის ეროვნული დღის დაწესებას.
მჟკ-ს ცნობით, 2024 წლის ბოლოს უკრაინაში ლოცვის ეროვნული დღის დაწესების შესახებ კანონპროექტი შევიდა უმაღლეს რადაში. კანონპროექტის ინიციატორები, 37 სახალხო დეპუტატი, გვთავაზობენ, რომ ამ დღეს რადაში იმღერონ "უფალო ერთადერთო და დიდებულო, გადაარჩინე უკრაინა ჩვენთვის", სამხარეო ადმინისტრაციაში გამართონ კამპანია "აანთეთ სანთელი". ასევე „სადღესასწაულო ღონისძიებების ნაკრები“.