ეპიფანეს არ აქვს კანონიკური კურთხევა - კვიპროსის ეკლესიის იერარქი
ეპიფანეს არ აქვს კანონიკური კურთხევა, - კვიპროსის ეკლესიის იერარქმა, მიტ-მა ათანასემ აღნიშნა, რომ ის არ ცნობს ეპიფანე დუმენკოს უკრაინის ეკლესიის კანონიკურ წინამძღოლად.
2021 წლის 18 ნოემბერს კვიპროსის მართლმადიდებლური ეკლესიის ლიმასოლის მიტროპოლიტმა ათანასემ გამოაცხადა, რომ მეუ-ს ხელმძღვანელს ეპიფანე დუმენკოს არ ჰქონდა კანონიკური კურთხევა, იუწყება გამოცემა «Ромфея».
მიტროპოლიტმა ათანასემ, მთავარეპისკოპოს ქრიზოსტომთან და კვიპროსის მართლმადიდებლური ეკლესიის სხვა იერარქებთან, რომლებიც აღიარებდნენ მეუ-ს, ერთობლივ ლიტურგიაში მონაწილეობის განმარტებისას, წერდა, რომ მას არ შეუცვლია აზრი უკრაინელი სქიზმატიკოსების მიმართ.
„მე კვლავაც მჯერა, როგორც ჩვენი ეკლესიის სხვა იერარქებს, ისევე როგორც მართლმადიდებელი ეკლესიების უმრავლესობას, რომ ეპიფანეს აღიარება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღოლად მოხდა წმინდა კანონის საწინააღმდეგოდ და ჩვენი ეკლესიის დამკვიდრებული წესის საწინააღმდეგოდ. “ - თქვა ვლადიკამ.
უფრო მეტიც, "თავად ეპიფანემ არ მიიღო კანონიკური კურთხევა", - ხაზგასმით აღნიშნა ლიმასოლის მიტროპოლიტმა ათანასემ.