კიევში ლავრიდან ბერების გამოსახლების საქმეზე სასამართლო პროცესი გაიმართა
2025 წლის 15 იანვარს კიევის ჩრდილოეთ სააპელაციო კომერციულმა სასამართლომ მორიგი მოსმენა გამართა კიევ-პეჩერის ლავრის საქმეზე, იუწყება ლავრას ტელეგრამ-არხი.
მონასტრის ადვოკატებმა მოსამართლეთა ხუთკაცამდე გაზრდა მოითხოვეს, თუმცა სასამართლომ ეს მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა. ასევე, ლავრაში მლოცველებმა სასამართლოს მიმართეს პროცესში მესამე პირად ჩართვის მოთხოვნით.
სხდომაზე მონასტრის ადვოკატებმა შესთავაზეს კიევის საქალაქო ადმინისტრაციის (KCSA) და კიევის სამხედრო ადმინისტრაციის (KMA) სხდომის მხარეებად ჩართვა, თუმცა სასამართლომ მოთხოვნა ამ საქმეზეც არ დააკმაყოფილა.
სასამართლო პროცესის მონაწილე ორმა მორწმუნემ სასამართლოს წინაშე გამოსვლით გამოხატა პროტესტი კიევ-პეჩერის ლავრის ეროვნული ნაკრძალის ქმედებებზე. მათი თქმით, მონასტერში ლოცვის აკრძალვა არასწორი იყო და მიუთითეს რელიგიური უფლებების დაცვის აუცილებლობაზე.
შეხვედრაზე ძალიან დაძაბული ატმოსფერო იყო, თუმცა ის ინციდენტის გარეშე დასრულდა. მორიგი სასამართლო სხდომა ნაკრძალის სარჩელზე ძმების ლავრიდან გამოსახლების თაობაზე 27 იანვარს, 13:00 საათზეა ჩანიშნული. იმავე დღეს 14:00 საათზე ზემო ლავრას საქმეზე მორიგი შეხვედრა გაიმართება.
მჟკ-ს ცნობით, ანგარიშთა პალატა აცხადებს, რომ ლავრის რეზერვმა 29,5 მილიონი გრივნა არაეფექტურად დახარჯა.