კულტურის სამინისტრო კიევ-პეჩერის ლავრის დასაცავად სახელმწიფოს 23 მილიონ გრივნას სთხოვს
კიევ-პეჩერის ლავრის ეროვნულმა ნაკრძალმა 2025 წლამდე დაცვის უზრუნველსაყოფად 23 მილიონ გრივნაზე მეტი ღირებულების ტენდერი დაასრულა. ეს ეხება როგორც ობიექტების ფიზიკურ უსაფრთხოებას, ასევე ტექნიკური უსაფრთხოების აღჭურვილობას, მათ შორის უსაფრთხოებისა და განგაშის სისტემებს. ამის შესახებ გამოცემა «Киев Влада» იტყობინება.
კერძოდ, წლის მომსახურებას, რომლის ღირებულება 23 833 410,02 გრივნას შეადგენს, კიევის უსაფრთხოების პოლიციის დეპარტამენტი უზრუნველყოფს. შესყიდვა ტენდერის გარეშე განხორციელდა.
მანამდე უკრაინის უმაღლესი რადას აღრიცხვის პალატამ გამოაქვეყნა აუდიტის დასკვნა, რომლის მიხედვითაც კულტურის სამინისტრომ სრულად არ უზრუნველყო საბიუჯეტო სახსრების მიზნობრივი გამოყენების პროცედურა ეროვნული რეზერვის ფუნქციონირებისთვის. მოხსენებაში ნათქვამია, რომ 2020-2023 წლებისთვის გამოყოფილი 556,4 მილიონი გრივნადან, რეზერვმა გამოიყენა 29,5 მილიონი გრივნა „არაეკონომიურად და არაეფექტურად“.