კულტურის სამინისტრომ სცადა პოჩაევის ლავრის ინვენტარიზაცია
იეროდიაკონი პიტირიმი (ცენტრი) კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად. ფოტო: скриншот იეროდიაკონი პიტირიმი (ცენტრი) კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად. ფოტო: скриншот "Суспільне Тернопіль"
მონასტრის წარმომადგენელმა ჩინოვნიკებს შეახსენა, რომ ლავრა ასრულებს სახელშეკრულებო ვალდებულებებს და ქონებას დანიშნულებისამებრ იყენებს.
2025 წლის 17 იანვარს კრემენეც-პოჩაივის სახელმწიფო ისტორიული და არქიტექტურული ნაკრძალის ქონების ინვენტარიზაციის სახელმწიფო კომისიის წარმომადგენლებმა კიდევ ერთხელ სცადეს დაეთვალიერებინათ და აღეწერათ პოჩაევის წმინდა მიძინების ლავრის ქონება.
თუმცა, მართლმადიდებელმა ქრისტიანებმა მონასტრის წარმომადგენლებთან და იურისტებთან ერთად მუშაობის საშუალება არ მისცეს და განაცხადეს, რომ კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლებს ამის სამართლებრივი საფუძველი არ ჰქონდათ.
კომისიის თავმჯდომარის მოადგილემ, კულტურის სამინისტროს წარმომადგენელმა ოლგა რუტკოვსკაიამ განაცხადა, რომ მორწმუნეების ქმედებების საპასუხოდ შემთხვევის ადგილზე გამოძახებული იქნა საგამოძიებო ჯგუფი, რომელმაც დააფიქსირა „კომისიის მუშაობაში ხელის შეშლა“.
ის ამტკიცებს, რომ ლავრა თითქოს არ იძლევა სახელმწიფო ქონების ინვენტარიზაციის საშუალებას, რომელიც ეროვნული მნიშვნელობის ძეგლია.
თუმცა, ლავრას წარმომადგენლები ახსენებენ, რომ ამ ქონების კანონიერი მფლობელები არიან და მკაცრად იყენებენ დანიშნულებისამებრ. როგორც იეროდიაკონმა პიტირიმმა ხაზგასმით აღნიშნა, უპირველეს ყოვლისა აუცილებელია სამართლებრივი საკითხების მოგვარება.
მისი განმარტებით, კულტურის სამინისტრო თავად ჩამოშორდა ხელშეკრულების მხარეთა ქმედუნარიანობის დადგენას. ამრიგად, სანამ არ დადგინდება, ვინ არის ქონებრივი უფლებების კანონიერი მემკვიდრე, ინვენტარიზაციის ჩატარება უკანონოა.
იეროდიაკონმა პიტირიმმა აღნიშნა, რომ ლავრა ასრულებს თავის სახელშეკრულებო ვალდებულებებს და იყენებს თავის ქონებას დანიშნულებისამებრ. „ჩვენ არ ვართ კონტროლისა და ინვენტარიზაციის წინააღმდეგი, მაგრამ გვსურს ჯერ სამართლებრივი ურთიერთობები დავარეგულიროთ“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
კომისიამ მუშაობა 2024 წლის დეკემბერში დაიწყო, რაც კულტურის სამინისტროს მიერ ივნისში დაწყებული შემოწმებების გაგრძელება იყო.