საბერძნეთისა და ათონის 40 მონასტრის აბატებმა და ბერებმა მხარი დაუჭირეს უმე-ს
ბერებმა განაცხადეს, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნა განუწყვეტელი ინტენსივობით გრძელდება.
საბერძნეთისა და ათონის 39 მონასტრის წინამძღვრები და წინამძღვრები უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მხარდასაჭერად ღია წერილს ავრცელებენ. მიმართვის სრული ტექსტი მჟკ-ის ვებგვერდის ბერძნულმა რედაქციამ გამოაქვეყნა.
აქ არის მიმართვის სრული თარგმანი რუსულად:
,,და ყველა, ვისაც სურს ქრისტე იესოში იცხოვროს ღვთისმოსაობით, დევნილი იქნება.’’ (2 ტიმ. 3:12).
დევნა არის ნიშანი ქრისტიანული ცხოვრების ნამდვილობისა, პავლე მოციქულის თქმით, და უფალი ამბობს: „ნეტარ არიან სიმართლისათვის დევნილნი, რამეთუ მათი არს სასუფეველი ცათა“ (მათ. 5,10).
ამჟამად, როდესაც მსოფლიო იარაღის ძალადობაშია ჩაძირული და ბირთვული კატასტროფის ზღვარზე დგას, ჩვენ ვუერთდებით მრავალი მართლმადიდებელი პატრიარქის, ეპისკოპოსის, სასულიერო პირისა და ბერის ხმას სასტიკად დევნილი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისთვის, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი ონოფრეს ხელმძღვანელობით.
როგორც ცნობილია, მრავალი ეკლესიისა და მონასტრის უკანონო ჩამორთმევის, ეპისკოპოსების დაპატიმრების, დევნისა და შევიწროების შემდეგ, უკრაინის სახელმწიფომ ბოლო წლებში კიდევ ერთი ნაბიჯი გადადგა 2024 წლის 20 აგვისტოს №8371/2024 კანონის მიღებით, რომელიც მართლმადიდებლური ეკლესიას მიტროპოლიტ ონუფრიის ხელმძღვანელობით, კანონგარეშე ტოვებს, რომლის ერთგულია უკრაინის მართლმადიდებელი ქრისტიანების აბსოლუტური უმრავლესობა (დაახლოებით 24 მილიონი ადამიანი).
ეს კანონი უკრაინას, „ევროპული ორიენტაციის“ ქვეყანას აქცევს ჰიტლერისა და სტალინის დროინდელ სახელმწიფოდ, რომელიც აკანონებს დევნას და ჩაგვრას, სიძულვილს და ცილისწამებას, უმე-ის ეკლესიების კონფისკაციას და დახურვას, თავდასხმებს და დარბევას, რასაც თან ახლავს სისხლისღვრა.
თვალსაჩინო მაგალითია ჩერკასში უმე-ის მთავარანგელოზი მიქაელის საკათედრო ტაძრის ძალადობრივი დაპყრობა, რომელიც მოხდა 2024 წლის 17 ოქტომბერს.
17 ოქტომბრის ღამეს, დაახლოებით დილის 3 საათზე, 100-მდე ადამიანი შენიღბული ფორმებით ტაძრის ეზოში შეიჭრა. თავდამსხმელები ტაძრის ძალით აღებას ცდილობდნენ. როდესაც უმე-ის მორწმუნეთა ჯგუფი ჩერკასის მიტროპოლიტ ფეოდოსის მეთაურობით ცდილობდა ტაძრის დაცვას, თავდამსხმელებმა ცეცხლი გახსნეს საჰაერო იარაღით, გამოიყენეს ქიმიური ნივთიერებები და სცემეს და დაჭრეს ათობით ადამიანი, მათ შორის მიტროპოლიტი ფეოდოსი და მღვდლები.
მოგვიანებით, ინტერნეტში გამოქვეყნებულ ვიდეოში აჩვენეს, რომ თავდამსხმელები ეკლესიაში „ლოცვას“ ასრულებდნენ, სავარაუდოდ ეგრეთ წოდებული ავტოკეფალური „უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის“ წარმომადგენლების ხელმძღვანელობით.
სისხლიანი დაპყრობის შემდეგ მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ თავის სამწყსოს მიმართა: „ჩვენ ყველაფერი გავაკეთეთ ტაძრის დასაცავად. სამწუხაროდ, ძალადობას წინააღმდეგობის გაწევა შეუძლებელია. ჩვენ ვეცდებით სასამართლოში მივაღწიოთ სამართლიანობას, მაგრამ იმის ცოდნა, თუ როგორ წყდება საქმეები აქ - მხოლოდ პოლიტიკური მიზანშეწონილობის საფუძველზე - წარმატების შანსები თითქმის ნულის ტოლია“.
დევნა შეუჩერებელი ინტენსივობით გრძელდება.
ამასთან დაკავშირებით, აღსანიშნავია მსოფლიო პატრიარქი ბართლომეს ადრინდელი განცხადება, რომელიც „მტკიცედ გმობს ძალადობის ნებისმიერ აქტს, განსაკუთრებით მიმართული ღვთისმსახურების ადგილების წინააღმდეგ, საიდანაც მოდის მხოლოდ სიყვარულის, მშვიდობისა და სოლიდარობის გზავნილები, როგორიცაა ბოლო აქტი წმინდა დიონისეს ეკლესიის წინააღმდეგ კოლონაკში“.
ჩვენ ვლოცულობთ, უფალს შევთხოვთ, რომ შეარბილოს ძლევამოსილთა გულების სისასტიკე, შეაჩეროს ყოველგვარი ძალადობა და მიანიჭოს ასე საჭირო მშვიდობა უკრაინასა და მთელ მსოფლიოს.
დაე ეს მოხდეს ჩვენი ქრისტიანული რწმენით, მონანიებით, მოთმინებითა და სიყვარულით, როგორც გვასწავლის მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრე.
კურთხევით და კარგი და დალოცვილი წლის სურვილებით“.
იღუმენთა ხელმოწერები:
1. ქსეროპოტამოს წმინდა მონასტრის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი იოსები და ქრისტესმიერი ძმები.
2. დოქიარიუს წმიდა მონასტრის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი ამფილოქი და ქრისტესმიერი ძმები.
3. კარაკალას წმინდა მონასტრის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი ფილოთეოსი და ქრისტესმიერი ძმები.
4. ფილოთეოსის წმინდა მონასტრის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი ნიკოდიმე და ქრისტესმიერი ძმები.
5. კონსტამონიტუს წმინდა მონასტრის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი ხარალამპოსი და ქრისტესმიერი ძმები.
6. თესპოროტიის ღვთისმშობლის მიძინების წმინდა მონასტრის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი მეთოდე და ქრისტესმიერი ძმები.
7. ლანგადასის უფლის ფერისცვალების წმინდა მონასტრის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი ევლოგი და ქრისტესმიერი ძმები.
8. კალიპეტრას ღვთისმშობლის შობის მონასტრის ვერიის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი პალამა და ქრისტესმიერი ძმები.
9. წმიდა ნიკოდიმის, პირგეტოსის, ლარისას მონასტრის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი ირინეოსი და ქრისტესმიერი ძმები.
10. წმიდა არსენი კაპადოკიელის, ორმილიას, ქალკიდიკის წმიდა სკეტის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი სინესიოსი და ქრისტესმიერი ძმები.
11. იოანე რუსის წმიდა სკეტის წინამძღვარი, პეფკოხორი, ქალკიდიკი - არქიმანდრიტი გრიგოლი და ქრისტესმიერი ძმები.
12. პანტოკრატორისა და წმიდა საფარველის წმიდა სკეტის წინამძღვარი, მელისოქორი, ორეოკასტრო – არქიმანდრიტი ანტონი და ქრისტესმიერი ძმები.
13. ვოლოსის სამების წმინდა მონასტრის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი გრიგოლი და ქრისტესმიერი ძმები.
14. ქილკისის პაონიის წმიდა ნიკოდიმოს წმიდა მთის მონასტრის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი ოქროპირი და ქრისტესმიერიძმები.
15. თებეს დომვრაინის ღვთისმშობლის წმიდა მონასტრის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი თეოდოსი და ქრისტესმიერი ძმები.
16. წმინდა გიორგის მონასტრის წინამძღვარი, ლანგადასი, პაროსი – არქიმანდრიტი მელეტი და ქრისტესმიერი ძმები.
17. პაროსის ლონგოვარდის მაცოცხლებელი წყაროს წმინდა მონასტრის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი ნიკოდიმე და ქრისტესმიერი ძმები.
18. კალამბაკის წმინდა ნიკოლოზის, სიამადესის წმინდა მონასტრის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი მაკარიოსი და ქრისტესმიერი ძმები.
19. ანდროსის წმინდა ნიკოლოზის მონასტრის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი დოროთე და ქრისტესმიერი ძმები.
20. გორტინიის ვახლიის წმინდა პარასკევას მონასტრის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი იერონიმე და ქრისტესმიერი ძმები.
21. გორტინიის ვალტესინიკოს ღვთისმშობლის მიძინების წმინდა მონასტრის წინამძღვარი – ბერი დანიელი და ქრისტესმიერი ძმები.
22. პირეის ქრისტეს აღდგომის წმიდა სკეტის წინამძღვარი – არქიმანდრიტი მეთოდე და ქრისტესმიერი ძმები.
23. ღვთისმშობლის მირტიდიოტისა, თაფსანონის, პაროსის წმიდა მონასტრის წინამძღვარი – მონაზონი მაკრინა და ქრისტესმიერი დები.
24. იოანე ნათლისმცემლის, პირგეტოსის, ლარისას წმინდა მონასტრის წინამძღვარი – მონაზონი ქრისტონიმფა და ქრისტესმიერი დები.
25. ედესის წმიდა სამების მონასტრის იღუმენი – მონაზონი პორფირია და ქრისტესმიერი დები.
26. ღვთისმშობლის (კლივოკას) წმინდა მონასტრის იღუმენი, გორტინია - მონაზონი სერაფიმა და ქრისტესმიერი დები.
27. ელასონას ლივადის წმიდა სამების მონასტრის წინამძღვარი – მონაზონი თეოფანო და ქრისტესმიერი დები.
28. არკადიის კერნიცას წმინდა მონასტრის იღუმენი – მონაზონი სინკლეტიკა და ქრისტესმიერი დები.
29. პელიონის წმინდა ლოვრენტის სახელობის მონასტრის იღუმენი – მონაზონი მარიამი და დები ქრისტეში.
30. წმიდა სკეტის იღუმენი “პანაგია აქსიონ ესტინი”, მესაიოსი, ორეოკასტრო – მონაზონი ევფემია და ქრისტესმიერი დები.
31. ატიკის მანდრას ღვთისმშობლის წმიდა მონასტრის წინამძღვარი პანაგია გორგოეპიკოოსი – მონაზონი ფებრონია და ქრისტესმიერი დები.
32. სამების წმინდა მონასტრის იღუმენია - წმიდა ნექტარიოსი, ეგინა - მონაზონი ტიმოთე და ქრისტესმიერი დები.
33. ელია წინასწარმეტყველის წმინდა მონასტრის წინამძღვარი კორინთიის, ზახოლისის - მონაზონი მაგდალინა და ქრისტესმიერი დები.
34. დრამის წმიდა მინას მონასტრის წინამძღვარი – მონაზონი აგაფანგელი და ქრისტესმიერი დები.
35. მაცხოვრის ქრისტეს პანტოკრატორის წმინდა მონასტრის წინამძღვარი, კორფუ - მონაზონი ევფემია და ქრისტესმიერი დები.
36. თასოსის მთავარანგელოზი მიქაელის წმინდა მონასტრის იღუმენი – მონაზონი ეფრემი და ქრისტესმიერი დები.
37. მეტეორას, წმიდა სტეფანეს მონასტრის წინამძღვარი – მონაზონი ქრისტონიმფა და ქრისტესმიერი დები.
38. იოანე ნათლისმცემლის წმიდა სკეტის იღუმენი, მეტამორფოზის, ქალკიდიკის – მონაზონი მარიამი და ქრისტესმიერი დები.