სასამართლომ ძეგლთა დაცვის საზოგადოებას ზემო ლავრის მე-19 კორპუსის დაცლა დაავალა
შენობა ასევე ცნობილია როგორც ლავრას სასტუმროს შენობა და აქვს ადგილობრივი მნიშვნელობის არქიტექტურული ძეგლის სტატუსი.
უკრაინის უზენაესმა სასამართლომ დაადგინა, რომ ისტორიისა და კულტურის ძეგლთა დაცვის საზოგადოებამ უნდა გაათავისუფლოს წმინდა მიძინების კიევ-პეჩერის ლავრის მე-19 შენობა. შესაბამისი სარჩელი უკრაინის კულტურის სამინისტრომ შეიტანა, იტყობინება დეპარტამენტის პრესსამსახური.
„უზენაესმა სასამართლომ ძალაში დატოვა ჩრდილოეთის სააპელაციო კომერციული სასამართლოს 2024 წლის 9 ოქტომბრის გადაწყვეტილება, რომლის მიხედვითაც ისტორიულ-კულტურული ძეგლების დაცვის სამსახური ვალდებულია გაათავისუფლოს კიევ-პეჩერის ლავრის N19 კორპუსის შენობა“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ამ შენობის გამოყენების ისტორია 1996 წელს დაიწყო, როცა N19 შენობა უსასყიდლოდ გადაეცა უმე-კს-ის უკრაინის ხალხური არქიტექტურისა და ცხოვრების ეროვნული მუზეუმის ფონდების განსათავსებლად. თუმცა, 2023 წლის აპრილში უკრაინის მთავრობამ კულტურის სამინისტროს წინადადებით მიიღო დადგენილება N 359, რომელმაც გადახედა კიევ-პეჩერის ლავრას შენობების იჯარით გაცემის პირობებს და გააუქმა წინა გადაწყვეტილება.
უკრაინის კულტურის სამინისტრომ ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ისტორიულ-კულტურული ძეგლების დაცვის დსამსახურმა 2014 წელს უნდა განაახლოს იჯარის ხელშეკრულება უკრაინის სამოქალაქო კოდექსის გარდამავალი დებულებების შესაბამისად, მაგრამ ორგანიზაციამ ეს ვერ მოახერხა და ხელშეკრულების საფუძველზე განაგრძო შენობის გამოყენება. რომელიც ახლა ბათილად არის გამოცხადებული.
გარდა ამისა, 2022 წელს, კულტურის სამინისტროს უწყებრივი კომისიამ გამოავლინა რამდენიმე ორგანიზაცია, რომლებმაც, რეზერვის აზრით, დაუსაბუთებლად მიიღეს შენობების უფასო სარგებლობის უფლება კიევ-პეჩერის ლავრაში და მათ შორის იყო ისტორიულ-კულტურული ძეგლების დაცვის სამსახური.