2025 წლის 18 იანვარს რუმინეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ განაცხადა, რომ აღდგომის დღესასწაულების საერთო თარიღის შეცვლა შესაძლებელია მხოლოდ მართლმადიდებლური საბჭოს შემდეგ, იტყობინება რუმინეთის საპატრიარქოს პრესსამსახური.
რუმინეთის ეკლესიის ვებსაიტზე გამოქვეყნებულ დოკუმენტში ნათქვამია, რომ „პაპის ფრანცისკეს ბოლო განცხადების შემდეგ უფლის აღდგომის აღნიშვნის საერთო თარიღის დადგენის შესახებ, ჩვენ ნათლად ვაცხადებთ, რომ ნებისმიერი კონსულტაცია აღდგომის თარიღთან დაკავშირებით და შესაძლო გადაწყვეტილებები შეიძლება მოხდეს მხოლოდ მომავალი პანმართლმადიდებლური ფორუმის - სინოდის ფარგლებში, სადაც ყველა ძმური მართლმადიდებელი ეკლესია მონაწილეობს“.
ინიციატივა არის იმავე სამუშაოს ნაწილი, მათ შორის, მართლმადიდებლური ეკლესიების პატრიარქთა და წარმომადგენელთა სინაქსის ძალიან მნიშვნელოვანი რეკომენდაციის გათვალისწინებით, რომელიც შეიკრიბა 2016 წლის 21-დან 28 იანვრამდე მსოფლიო საპატრიარქოს ცენტრში ჩამბეზიში: „რაც შეეხება კალენდრის საკითხს, სავსებით მიზანშეწონილია, რომ თითოეულმა ეკლესიამ თავისუფლად გამოიყენოს ის, რაც მიაჩნია შესაფერისად მისი მრევლის სულიერი ფორმირებისთვის, მაგრამ ყველა მართლმადიდებლის მიერ აღდგომის საყოველთაო აღნიშვნის თარიღის შეცვლის გარეშე."
აღდგომის დღესასწაულის თარიღის განხილვა შესაძლებელია მხოლოდ მართლმადიდებლური საბჭოს ფარგლებში, ხაზს უსვამს რუმინეთის ეკლესიას.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ რომის პაპმა ქრისტიანებს აღდგომის აღსანიშნავად ერთიანი თარიღის დაწესებისკენ მოუწოდა.