2025 წლის 28 იანვარს ინდოეთში, პრაიაგრაჯში, ინდუისტური ფესტივალის კუმბ მელას დროს ჭყლეტა მოხდა. ადგილობრივი ხელისუფლების ცნობით, სულ მცირე 38 ადამიანი დაიღუპა.
კუმბ მელას ფესტივალი იზიდავს მილიონობით ინდუსს, რომლებიც ჩადიან დასაბანად სამი მდინარის - განგის, იამუნასა და მითიური სარასვატის შესართავში.
ჭყლეტა დაიწყო ნაპირზე, როდესაც ცურვის მსურველებმა დაიწყეს მათი ბიძგვა, ვინც უკვე მდინარეში იყო შესული. ამან ბრბოს შორის პანიკის ტალღა გამოიწვია, რასაც მორიგი ჭყლეტის ტალღა მოჰყვა, როცა მომლოცველები ბრბოსგან თავის დაღწევას ცდილობდნენ.
დაღუპულთა ოფიციალური რაოდენობა ჯერ არ გამოცხადებულა, მაგრამ ადგილობრივი ხელისუფლება ადასტურებს, რომ დაიღუპა 38 ადამიანი. ქალაქის ხელისუფლებამ ტრაგედიის გამომწვევ მიზეზებზე გამოძიება დაიწყო და შემდგომი ინციდენტების თავიდან ასაცილებლად ზომებს ატარებს.
შემთხვევის ადგილზე მუშაობენ სამედიცინო სამსახურები და მაშველები, რომლებიც დახმარებას უწევენ დაზარალებულებს და კოორდინაციას უწევენ ძალისხმევას ტრაგედიის შედეგების აღმოსაფხვრელად.