ბუკოვინაში, უმე-ის მორწმუნეებმა მიმართეს ვენსს მეუ-ს მიერ ეკლესიის შტურმით აღების წინა დღეს
ბუკოვინას სოფელ პოძახარიჩის უმე-ის ვასილიევსკის ეკლესიის მრევლმა მიმართა აშშ-ს ვიცე-პრეზიდენტს ჯ.დ. ვენსს მათ ეკლესიაზე მოახლოებულ თავდასხმასთან დაკავშირებით, რომელსაც გეგმავენ მეუ-ს წარმომადგენლები. ამის შესახებ ნათქვამია 30 იანვარს მრევლის ფეისბუქ-გვერდზე გამოქვეყნებულ ვიდეომიმართვაში.
მორწმუნეები ამბობენ, რომ 26 იანვარს მათ სოფელში გაიმართა ყალბი შეხვედრა, რომელზეც რამდენიმე ათეულმა ადამიანმა, რომელიც არ იყო დაკავშირებული რელიგიურ თემთან, ხმა მისცა უმე-ის ვასილიევის მრევლის "გადასვლას" მეუ-ში.
„ჩვენი ტაძრისთვის ყალბი დოკუმენტები მზადდება. შემდეგ კი ძალადობრივი თავდასხმა უროებით, ლომებითა და ბოევიკებით ქრისტიანული სისხლის დასაღვრელად და ჩვენი მართლმადიდებლური ეკლესიის ხელში ჩაგდების მიზნით“, - გვაფრთხილებს მრევლი.
გავრცელებული ინფორმაციით, კრებაზე დასწრების უფლება არ მისცეს თემის ფაქტობრივ წევრებს - 172 ადამიანს.
„ეროვნულ პოლიციას, ვიჟნიცის სამხედრო ადმინისტრაციას და ჩერნივცის რეგიონალურ სამხედრო ადმინისტრაციას ეცნობა უკრაინელების ნების თავისუფალი გამოხატვის თავხედური აკრძალვის შესახებ. მათ გადაეცათ შეხვედრის ოქმი, სადაც ნათქვამია, რომ ჩვენ ვრჩებით უმე-ის წიაღში მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრეს ხელმძღვანელობით,“ - აცხადებენ ისინი.
მორწმუნეებს აქვთ ინფორმაცია, რომ ეკლესიაზე თავდასხმა დაგეგმილია ისეთივე სასტიკი იყოს, როგორც ადრე იყო ბუკოვინას სხვა სოფლებში თავდასხმების დროს.
ასეთ შემთხვევებში პოლიცია არაფერს აკეთებს და ჩვეულებრივ მხოლოდ ბალაკლავებში მყოფ ბოევიკებს იცავს. ამიტომ მრევლმა გადაწყვიტა მიმართოს აშშ-ს მთავრობას, კერძოდ, აშშ-ს ვიცე-პრეზიდენტს ჯეი ვენსს: „ის ახალგაზრდაა, ენერგიული, დაინტერესებულია რელიგიური თავისუფლებების, ქრისტიანული ღირებულებების დაცვით, გვჯერა, რომ ის გამოეხმაურება ჩვენს მიმართვას“.
გარდა ამისა, შეერთებულ შტატებში მცხოვრები ბუკოვინიელები ამზადებენ წერილს სახელმწიფო დეპარტამენტის ხელმძღვანელს მარკო რუბიოს "მართლმადიდებელი ქრისტიანების აშკარა დისკრიმინაციისა და დამცირების შესახებ აქ, პოძახარიჩში და ზოგადად უკრაინაში".
„ხვალ კიევში გავაგზავნი დოკუმენტებს აშშ-ს საელჩოსათვის, რათა შეერთებული შტატები ჩაერიოს ჩვენს სიტუაციაში, დაეხმაროს ქრისტიანული და ოჯახური ღირებულებების დაცვაში და სოფელ პოძახარიჩის მაცხოვრებლების დაცვაში, ბანდიტების მხრიდან ჩადენილი სისხლისღვრისა და სისასტიკისგან“, - დასძინეს მორწმუნეებმა.
მათ ასევე განაცხადეს, რომ მათ მოიწვიეს გაეროს მონიტორინგის ჯგუფი და ეუთოს ადამიანის უფლებათა ოფიცერი: „ჩვენ გვითხრეს, რომ ისინი ჩვენს საკითხს აკონტროლებდნენ“.
როგორც უკრაინის მართლმადიდებელ ქრისტიანთა კავშირი წერს, ბუკოვინას სოფელ კომაროვსში მეუ ემზადება ეკლესიის ხელში ჩასაგდებად ჯარისკაცის დაკრძალვაზე პროვოკაციის მოწყობის შემდეგ.