2025 წლის 2 თებერვალს ბუკოვინას ვერხნი სტანივციში გაიმართა მეუ-ს წარმომადგენლების მიერ რომან გრიშჩუკის ხელმძღვანელობით მოყვანილი ხალხის შეხვედრა. "ჯარისკაცებისთვის ლოცვის" საფარქვეშ მათ უკანონო შეხვედრა გამართეს უმე-ის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიის მეუ-სთვის გადასაცემად. გრიშჩუკის ფეისბუქ-გვერდზე გამოქვეყნდა ვიდეო, სადაც ჩანს, რომ შეხვედრის მონაწილეები მღერიან ჰიმნს უკანონო კენჭისყრის შემდეგ, რელიგიური თემის წევრები კი მათ უყვირიან: "სირცხვილი!" იმავე დღეს, მათ სტრუქტურაში მეუ-ს ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის ფეისბუქის გვერდზე გამოქვეყნდა ტრიუმფალური განცხადება უმე-ის საეკლესიო საზოგადოების სავარაუდო გადაცემის შესახებ. როგორც გრიშჩუკმა აღნიშნა, შეხვედრაზე საზოგადოების ნამდვილი წევრებიც იმყოფებოდნენ, მაგრამ რეგისტრაციაზე უარი განაცხადეს.
ამასთან, ტაძრის წინამძღვარმა, დეკანოზმა არკადი გრივულმა მრევლთან ერთად განაცხადა, რომ შეხვედრა სოფელში უკანონოდ ჩამოყვანილმა უცნობმა პირებმა მოაწყვეს, რომელთა შორის მხოლოდ რამდენიმე ადგილობრივი მცხოვრები იყო.
„დღეს სოფელ ვერხნიე სტანივციში იყო ყალბი შეხვედრა, რომლის შესახებ მე, როგორც მოძღვარმა, არ ვიცოდი და არც ჩვენმა ხალხმა, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ერთგულმა, არ იცოდა. არაოფიციალური წყაროებიდან შევიტყვეთ, რომ ჩვენს სოფელში გაიმართება აქცია, ე.წ. მეუ-ს წარმომადგენლების ლოცვა ჯარისკაცებისთვის. ჩვენც გამოვეხმაურეთ, ჩვენც მოვედით ამ აქციაზე, სადაც მოვუსმინეთ მათ ლოცვას და ვილოცეთ მათთან ერთად. მაგრამ, სამწუხაროდ, მეუ-ს წარმომადგენლები სოფელ ვერხნიე სტანივცის მცხოვრებთა მიმართ არაკეთილსინდისიერად მოიქცნენ. მოიყვანეს ჩვენთვის უცნობი პირები (იყო რამდენიმე ჩვენი ადგილობრივი მცხოვრები) და მისცეს ხმა, უმცირესობა კი ის იყო, ვისაც სურდა მეუ-ში გადასვლა“, - თქვა მღვდელმა.
მისი თქმით, თემის წევრებმა ვერხნიე სტანივცის მცხოვრებთაგან შეაგროვეს სიები, 401 ხმა უმე-ში დარჩენის მომხრე იყო.
მოძღვარის თქმით, საზოგადოება სამართალდამცავ ორგანოებში საჩივრის შეტანას აპირებს.
მანამდე უკრაინის მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა დაწერა, რომ მეუ-ს სასულიერო პირის გრიშჩუკის თქმით, ქრისტეც იგინებოდა.