როგორც საინფორმაციო სააგენტო ERR იტყობინება, ესტონეთის პარლამენტს უკვე წარედგინა კანონპროექტი ეკლესიებისა და სამრევლოების აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ. დოკუმენტი კრძალავს ქვეყანაში არსებულ რელიგიურ ორგანიზაციებს კანონიკური ან ეკონომიკური კავშირების ქონას სულიერ ცენტრებთან, რომლებიც „ესტონეთის უსაფრთხოებასა და კონსტიტუციურ წესრიგს საფრთხეს უქმნიან“.
კანონის ძალაში შესვლის შემდეგ, ემე-ის დეპუტატის სამრევლოებს ორი თვე ეძლევათ თავიანთი წესდების ახალ მოთხოვნებთან შესაბამისობაში მოსაყვანად, რაც ფაქტობრივად ნიშნავს მოსკოვის საპატრიარქოსთან ურთიერთობის იძულებით გაწყვეტას.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს რელიგიურ საკითხებში მრჩევლის, რინგო რინგვის თქმით, ხელისუფლება იმედოვნებს, რომ პარლამენტი ცვლილებებს გაზაფხულზე დაამტკიცებს და ძალაში 2025 წლის ზაფხულში შევა. პარლამენტის იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარემ, ანდრე ხანიმაგიმ პირობა დადო, რომ მეორე მოსმენამდე დოკუმენტის ფართო განხილვას მოაწყობს.
ესტონეთის შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ცვლილებების საჭიროება იმით ახსნა, რომ მოსკოვის საპატრიარქო და პატრიარქი კირილი „ამართლებენ უკრაინაში რუსეთის აგრესიულ ომს“ და „აკეთებენ განცხადებებს, რომლებიც ეჭვქვეშ აყენებს ესტონეთის სუვერენიტეტს“.
უწყებაში აცხადებენ, რომ მთავარი მიზანი არ არის ესმ-მს სამრევლოების დახურვა ან მოსკოვის საპატრიარქოს უშუალოდ დაქვემდებარებული პიუხტიცას მონასტრის დახურვა. თუმცა, პიუხტიცას მონასტრის წინამძღვრის თქმით, ახალი კანონი ფაქტობრივად მონასტრის დახურვას ისახავს მიზნად.
კანონპროექტი ასევე კრძალავს სასულიერო პირებს, რომლებსაც ქვეყანაში შესვლა ეკრძალებათ, ესტონეთში ღვთისმსახურების ჩატარებას. მანამდე ემე-ის დეპუტატის ყოფილი ხელმძღვანელი, მიტროპოლიტი ევგენი იძულებული გახდა დაეტოვებინა ქვეყანა იმის გამო, რომ ხელისუფლებამ უარი თქვა ბინადრობის ნებართვის გაგრძელებაზე.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ლაური ლაენემეცმა გამოთქვა სინანული, რომ გასული წლის განმავლობაში ემე-ის დეპუტატმა ვერ იპოვა ახალი ლიდერი და ეკლესია „ჯერ კიდევ უშუალოდ მოსკოვიდან იმართება“.