სოფელ სტარი ვოლჩინეცის საეკლესიო საზოგადოებამ ხმა მისცა უმე-ის ერთგულებას
მრევლი რელიგიური მსვლელობით გაემართა თავიანთი ეკლესიიდან კულტურის სახლამდე, სადაც შეხვედრა უნდა გამართულიყო.
2025 წლის 2 თებერვალს, ბუკოვინის სოფელ სტარი ვოვჩინეცში, ღვთისმშობლის შობის ეკლესიის თემის 366-მა მრევლმა ხმა მისცა უმე-ის ერთგულებას, იუწყება medium.com.
კენჭისყრის მიზეზი გახდა აქტივისტის ლიდია გიშჩუკის ინიციატივა ეკლესიის მეუ-სთვის გადაცემის შესახებ. მან მიიღო ნებართვა ჩერნოვეცკის რეგიონალური სამხედრო ადმინისტრაციისგან შესაბამისი შეხვედრის გამართვისთვის, რომელიც 2 თებერვალს კულტურის სახლში უნდა ჩატარებულიყო.
საეკლესიო საზოგადოება რელიგიური მსვლელობით გადავიდა თავისი ეკლესიიდან შეხვედრის ადგილზე. თუმცა, დაწესებულების კარები დაკეტილი დახვდათ.
მრევლი ტაძარში დაბრუნდა. გარკვეული პერიოდის შემდეგ საზოგადოება კვლავ რელიგიური მსვლელობით გაემართა კულტურის სახლისკენ. დაწესებულების კარები ისევ ჩაკეტეს. შეხვედრის არც ერთი ინიციატორი არ გამოჩენილა.
შემდეგ, უკრაინის კანონმდებლობის შესაბამისად, რელიგიურმა საზოგადოებამ აირჩია კრების თავმჯდომარე, მდივანი, კომისია და გამართა რელიგიური თემის საერთო კრება, რომელზეც გამოთქვა სურვილი დარჩეს უმე-ის წიაღში. დოკუმენტს ხელს 366 მრევლი აწერს.
ეროვნული პოლიციის წარმომადგენლებმა და დამკვირვებლებმა შეხვედრის პროცესი ფოტო და ვიდეოზე გადაიღეს.
შეხვედრის ოქმი გადაეგზავნა ჩერნივცის სამხედრო რეგიონალურ ადმინისტრაციას შესაძლო გაყალბების გამოსარიცხად.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ სტარი ვოვჩინეცში ოდიოზურმა მოძღვარმა ვერ შეძლო მეუ-ზე გადასვლის ორგანიზება. კულტურის სახლში გამართულ შეხვედრაზე ხალხი სკანდირებდა „გადი რომან ბუკოვინადან“ ცნობილ კურატორს ბუკოვინაში.