„დაგვცინიან“: სტოროჟინეცის საზოგადოება დახმარებას ითხოვს აშშ-სა და რუმინეთისგან
მორწმუნეები დაცვას ითხოვენ მეუ-ს წარმომადგენლების მიერ ზეწოლისა და ეკლესიების წართმევის მცდელობებისგან.
უმე-ის ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის სტოროჟინეცის დეკანატმა გაუგზავნა წერილი უუს-ს, რუმინეთის საკონსულოს და აშშ-ს საელჩოს მათი უფლებების დაცვის თხოვნით, იუწყება ,,პერში კოზატსკი’’.
მიმართვის მიზეზი იყო მეუ-ს წარმომადგენლების გეგმები საბუთების გაყალბებასა და ეკლესიების წართმევაზე.
მორწმუნეებმა თავიანთ მიმართვაში ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ ეპიფანე დუმენკოს მხარდამჭერი აქტივისტები შეგნებულად იწვევენ ქალაქში მტრობას და სიძულვილს. „ისინი ავრცელებენ მოწოდებებს, რომლებიც მიზნად ისახავს რელიგიური თემების დისკრედიტაციას, მორწმუნეთა რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფას და ცდილობენ შექმნან პირობები, რომლითაც მრევლს ეკლესიებში ღვთისმსახურების ჩატარების შესაძლებლობა ექნებათ“, - ნათქვამია წერილში.
მორწმუნეებისთვის განსაკუთრებით შემაშფოთებელია ძალოვანი სტრუქტურების მხრიდან ამ პროცესების მხარდაჭერა და უმოქმედობა. მეუ-ს სასულიერო პირები რომან გრიშჩუკი, იოან სკიპორი, პეტრო ანდრიჩუკი, მიხაილო სმოლიაკი და სხვა წარმომადგენლები აწარმოებენ სიძულვილის ღია კამპანიას.
მიმართვაში ასევე აღნიშნულია, რომ რელიგიურ თემზე ზეწოლას იწყებენ ადგილობრივი ინტენსიური თერაპიის ჰოსპიტალის ხელმძღვანელები - მთავარი ექიმი ალექსანდრე ვოიცეხოვსკი და სამედიცინო ცენტრის დირექტორის მოადგილე ვასილი პალი, რომლებიც იყენებენ თანამდებობას, რათა აიძულონ თავიანთი ქვეშევრდომები მხარი დაუჭირონ ეკლესიების მეუ-ში გადასვლას.
„სამთავრობო უწყებები, სკოლები და საბავშვო ბაღები ღიად ახორციელებენ პოლიტიკას, რომელიც პირდაპირ კრძალავს ჩვენს რელიგიურ მრევლს ეკლესიების მონახულებას. „მუშაკებს სამსახურიდან გათავისუფლებით აშინებენ, მათ ეკლესიების მიტაცების მხარდაჭერას სთხოვენ, თანამდებობიდან გათავისუფლებით იმუქრებიან, ვინც არ ეთანხმება მათ პოზიციას ან წინააღმდეგობას უწევს, რაც შრომითი უფლებებისა და სინდისის თავისუფლების უხეში დარღვევაა“, - ნათქვამია წერილში.
მორწმუნეები აღნიშნავენ, რომ მსგავსი პროცესები ყველგან ხდება და თავდამსხმელების დაუსჯელობა მათ საშუალებას აძლევს გააგრძელონ ტერორი. მიმართვაში ასევე საუბარია ფართომასშტაბიან საქველმოქმედო საქმიანობაზე და გაჭირვებულებზე ზრუნვაზე, რომელსაც ახორციელებს უმე-ის მრევლი.
„ჩვენ არ შეგვიძლია გავჩუმდეთ, როცა აბუჩად გვიგდებენ, როცა ცდილობენ, წაგვართვან ლოცვის უფლება, ჩვენს ეკლესიაში და ჩვენს ენაზე“, - ამბობენ მორწმუნეები. ისინი ითხოვენ, რომ ეს ინფორმაცია მიეწოდოს უცხოეთის მთავრობებს, რათა თავიდან აიცილონ უკანონო ქმედებები და დაიცვან მართლმადიდებელი ქრისტიანების უფლებები.
წერილის ავტორებს უფლებას იტოვებთ აცნობონ საერთაშორისო საზოგადოებას განვითარებული მოვლენებისა და ქრისტიანთა უფლებების უზრუნველყოფის აუცილებლობის შესახებ ქრისტიანული რწმენის აკრძალვასთან დაკავშირებით.
შეგახსენებთ, რომ დუბოვსის უმე-ის საზოგადოებამ მიმართა აშშ-ს მთავრობას ტაძრის წართმევის საფრთხის გამო.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ პოდზახარიჩში, უმე-ის მორწმუნეებმა მიმართეს ჯეი დი ვენსს მეუ-ს მიერ მათი ეკლესიაზე თავდასხმის წინა დღეს.