ზასტავნაში თითქმის ნახევარი ათასი მრევლი გამოვიდა უმე-ის ერთგულების გამოსახატად
შეხვედრა ზასტავნას ღვთისმშობლის შობის სახელობის ტაძარში. ფოტო: фб-страница общины შეხვედრა ზასტავნას ღვთისმშობლის შობის სახელობის ტაძარში. ფოტო: фб-страница общины
ზასტავნას საეკლესიო საზოგადოებამ ერთხმად დაუჭირა მხარი უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ნაწილად დარჩენას.
ჩერნივცის ოლქის ქალაქ ზასტავნაში, ღვთისმშობლის შობის ტაძრის 452-მა მრეველმა დაადასტურა უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან მათი კავშირის შენარჩუნება. ამის შესახებ ტაძრის ფეისბუქის გვერდზე გამოქვეყნდა ინფორმაცია. მორწმუნეებმა შეადგინეს რელიგიური თემის წევრების დეტალური სიები, სადაც მითითებულია მათი გვარები, სახელები, პატრონიმიკა, დაბადების თარიღი და საცხოვრებელი ადგილი. ყველა მონაცემი დამოწმებულია მორწმუნეების პირადი ხელმოწერებით, რაც ადასტურებს მათ სურვილს დარჩეს უმე-ისის წიაღში.
2025 წლის 2 თებერვალს ტაძარში გაიმართა სამრევლო კრება, რომელზეც დამსწრე საზოგადოების 149 წევრმა ერთხმად დაუჭირა მხარი უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან კავშირის შენარჩუნებას.
„ჩვენ გვინდა ჩვენი პოზიცია მკაფიოდ დავაფიქსიროთ. ჩვენ ვრჩებით ქრისტეს ერთი ეკლესიის ერთგულ შვილებად, ვაღიარებთ მართლმადიდებლურ სარწმუნოებას და ვადასტურებთ ჩვენს სულიერ და კანონიკურ ერთობას უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან მისი მმართველი ცენტრით ქალაქ კიევში მისი უნეტარესის კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტის ონოფრეს მეთაურობით.
ლეგიტიმური სამრევლო კრების გამართვას წინ უძღოდა სოციალურ ქსელში განცხადების გამოჩენა 3 თებერვალს დაგეგმილი შეხვედრის შესახებ, რომელიც ორგანიზებული იყო უმე-ის მრევლის თანხმობის გარეშე. როდესაც მრევლის წარმომადგენელი მივიდა ამ უნებართვო შეხვედრაზე მრევლის ოფიციალური კენჭისყრის შედეგების გამოსაცხადებლად, მას საუბრის საშუალებაც კი არ მიეცა.
„ჩვენ არ ვაღიარებთ ჩვენი მონაწილეობის გარეშე გამართულ შეხვედრებს, რადგან ისინი არალეგიტიმურია და ჩვენ დავიცავთ ქალაქ ზასტავნას ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შობის ეკლესიის უმე-ის რელიგიური საზოგადოების უფლებებს“, - ხაზგასმით აღნიშნა საეკლესიო საზოგადოებამ. „ჩვენ დავუკავშირდებით სამართალდამცავ ორგანოებს და დავიცავთ ჩვენს ეკლესიას, რომელიც ჩვენი ხელით და რესურსებით ავაშენეთ. ეკლესია, რომელიც ჩვენს სახლად იქცა, სადაც ჩვენთვის ამ რთულ დროს ჩვენთვის რთულ დროს ჩვენი სამშობლოსთვის, ჩვენი უკრაინელი ხალხისთვის, სადაც დედები ლოცულობენ თავიანთი შვილებისთვის და ყველა უკრაინელი ჯარისკაცისთვის, რომლებიც სრულმასშტაბიანი შემოჭრის დაწყებიდან იცავენ მშობლიურ უკრაინულ მიწას, წმინდა ლოცვებს ვწირავთ“.