ვინიცის მრევლი გამოდის აქციაზე, რათა არ დაუშვან ტაძრების მიტაცება
ტაძრების მიტაცების მორიგი მცდელობა იძულებულს ხდის ვინიცის მართლმადიდებლებს გამოვიდნენ საპროტესტო აქციაზე.
ამჟამად მიმდინარეობს უმე-ს თემების არაკანონიერი გადარეგისტრირების მცდელობა ვინიცის ოლქის სოფლებში ბახტინი, ვერბოვეცი და სნიტკივი.
ამაზე იუწყება ვინიცის ოლქის დაბა მუროვანიე კურილოვციდან ღვთისმშობლის შობის სამრევლოს გვერდი.
ტაძრის მრევლი მომხდარზე პასუხისმგებლობას აკისრებს ვინიცის საოლქო ადმინისტრაციის ჩინოვნიკს.
"მისი სახელია იგორ სალეცკი, მას ამ დრომდე უკავია ვინიცის საოლქო ადმინისტრაციის სამმართველოს ხელმძღვანელის თანამდებობა რელიგიის საკითხებში და ამ დროის განმავლობაში მრავალი უბედურება დაატრიალა, განსაკუთრებით პოროშენკოს დროს. მის სინდისზეა მთელი რიგი ბოროტად გამოყენება, 30-ზე მეტი რეიდერებისგან მიტაცებული თემები, უკანონობისა და კონფლიქტების ჭრილობები ცოცხალი მართლმადიდებელი თემების "მეუ-ში გადასვლის" ქაღალდებისა ",-ნათქვამია სამრევლოს გვერდზე.
პარასკევს, 3 დეკემბერს, 12:00 ვინიცაში, ვინიცის საოლქო სახელმწიფო ადმინისტრაციის შენობის გვერდით (საბორნაიას ქუჩა, 70), ვინიცის მრევლი გამოვა მშვიდობიან აქციაზე, რომელშიც მონაწილეობის მისაღებად მოუწოდებენ ყველა მართლმადიდებელ ვინიცელებს.
"ყველა გულშემატკივარს მოვუწოდებთ შემოუერთდნენ რელიგიურ თემებს სოფლებიდან სნიტკოვი და მუროვანოკურილოვეცკის ბახტინას სამრევლოდან, რომლებიც გამოვლენ თავიანთი უფლებებისა და კანონიერების დასაცავად უკრაინის სახელმწიფოში! და მოვითხოვოთ შავი რეგისტრატორის სალეცკის განთავისუფლება და დასჯა",-მითითებულია შეტყობინებაში.
ახლახანს მეუ-ს აქტივისტებმა პოლიციის მხარდაჭერით არ შეუშვეს უმე-ს ერთგული მრევლი ბახტინის ტაძარში. ამ წლის ივლისში მოხდა ტაძრის მიტაცების მცდელობა სოფელ ვერბოვცში.