უკრაინელ ლტოლვილთა უმრავლესობა საზღვარგარეთ უმე-ს მიეკუთვნება, - ბრემერი
უმე-ის პოჩაევის საზოგადოება პარიზში. ფოტო: фб-страница прихода უმე-ის პოჩაევის საზოგადოება პარიზში. ფოტო: фб-страница прихода
ღვთისმეტყველების პროფესორმა აღნიშნა, რომ უმე-ს სამრევლოები საზღვარგარეთ ძალზე მრავალრიცხოვანია.
მიუნსტერის უნივერსიტეტის ღვთისმეტყველების პროფესორმა თომას ბრემერმა Katholisch-ის რესურსზე გამოაქვეყნა სტატია „უკრაინა იღებს ზომებს თავისი უმსხვილესი ეკლესიის წინააღმდეგ - ამჟამად საზღვარგარეთაც“, სადაც უმე-ს დიასპორის მოღვაწეობის შესახებ აკეთებს ანალიზს.
მან დაადასტურა, რომ ევროპაში ასამდე უმე-ს სამრევლოა და მათგან 40 გერმანიაში მდებარეობს. ბრემერის სიტყვებით, სამრევლოთა უმრავლესობა ძალზე მრავალრიცხოვანია.
მან ხაზი გაუსვა, რომ რფ-ის შეჭრის შემდეგ უკრაინის მართლმადიდებელმა  ეკლესიამ დაიწყო სამრევლოთა შექმნა საზღვარგარეთ და თავი  რმე-სგან დამოუკიდებლად გამოაცხადა.
„ბევრი ლტოლვილი  ქვეყნის აღმოსავლეთიდან და სამხრეთიდან ჩამოვიდა, სადაც რუსეთის იერიშები უფრო ძლიერია. იქ მეუ-ს და ბერძნულ-კათოლიკური ეკლესიის მორწმუნეები შედარებით ნაკლებია, ამიტომ აქ ჩამოსულ უკრაინელთა უმრავლესობა, თუ ისინი მართლმადიდებლები არიან, უმე-ს მიეკუთვნება“, - წერს პროფესორი.
ის ამტკიცებს, რომ, მიუხედავად უამრავი საორგანიზაციო პრობლემისა, უმე-ს სამრევლოთა ღვთისმსახურებებზე საზღვარგარეთ ბევრი ხალხია.
„ზოგიერთ სამრევლოში საეკლესიო მსახურებებს რეგულარულად ესწრება ასზე მეტი მორწმუნე, დღესასწაულებზე კი მათი რიცხვი მნიშვნელოვნად იზრდება“, - წერს ბრემერი. ამიტომ, როგორც ის წერს, „სრულიად ლოგიკურია, რომ ამჟამად უკრაინის სახელმწიფომ უმე-ს წინააღმდეგ ბრძოლაში საზღვარგარეთ მყოფი სამრევლოები ამოიღო მიზანში“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ს. შევჩუკმა მოუწოდა უკრაინის ხელისუფლებას ებრძოლოს უმე-ს სამრევლოებს საზღვარგარეთ.