პატრიარქი რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ომთან დამოკიდებულებაზე: ბევრს სურს, რომ არ ჩავრეულიყავით
12 February 19:21
1444
მოსკოვის მიტროპოლიის კრება. ფოტო: сайт Московской Патриархии მოსკოვის მიტროპოლიის კრება. ფოტო: сайт Московской Патриархии
რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაური დარწმუნებულია, რომ „ეკლესია არ შეიძლება არ იყოს პასუხისმგებელი ქვეყნის ბედზე“.
2025 წლის 11 თებერვალს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქმა კირილმა მოსკოვის მიტროპოლიტის სასულიერო პირების კრებაზე განაცხადა, რომ ეკლესიის ამოცანაა ხალხისა და სახელმწიფოს შთაგონება სამხედრო ოპერაციებში ჩართვაში. ვიდეო გამოაქვეყნა ტელეგრამ-არხმა «Хризма».
მღვდელ ალექსეი შლიაპინის შენიშვნაზე, რომ ეკლესიის მოვალეობა არ არის პატრიოტული ნარატივების გავრცელება, არამედ ხალხის ღვთის სასუფევლისკენ მიყვანა, პატრიარქმა მას ურჩია, დაჯდომა და ფიქრი იმაზე, რაც მან „ახლა გამოსცა“.
„ეკლესიის სისხლიანი დევნის დროს, შემდეგ კი დიდი სამამულო ომის დაწყებისას, ეკლესიას არ ახსოვდა მისი მძიმე მდგომარეობა“, - განაცხადა პატრიარქმა.
მისი თქმით, მან ყველაფერი გააკეთა იმისთვის, რომ თავის ხალხს შთააგონა ბრძოლის აუცილებლობა და ამან გამოიწვია „ჩვენს ქვეყანაში ეკლესიის პოზიციის რადიკალური ცვლილება“. რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაურს არ დაუკონკრეტებია, რა ცვლილებებზე და ისტორიის რომელ პერიოდზეა საუბარი.
„ეკლესია არ შეიძლება არ იყოს თავის ხალხთან ერთად“, - განაცხადა პატრიარქმა კირილმა.
ის დარწმუნებვულია, რომ „ბევრს სურს, ჩვენ არ ჩავერიოთ ამ პროცესში“. თუმცა, როგორც პატრიარქმა განაცხადა, თუ ეკლესია შეწყვეტს ჩარევას, მაშინ ჩვენ უარს ვიტყვით იმაზე, რაც გააკეთეს ისეთმა ადამიანებმა, როგორებიც არიან ალექსანდრე ნევსკი, დიმიტრი დონსკოი, წმინდა სერგი და ჩვენი წმინდანების მთელი რიგი, რომლებიც იყვნენ პატრიოტები და ჩვენი სამშობლოს დამცველები.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ პატრიარქმა კირილმა უპასუხა კითხვას, უნდა წარმართოს თუ არა მღვდელმა ხალხი ცათა სასუფეველში.