უმე-ის იერარქმა მონაწილეობა მიიღო გაეროს ფორუმში
ეპისკოპოსმა ვიქტორმა (კოცაბა) განაცხადა, რომ გაეროს ფორუმზე განიხილეს ეთნიკური, ეროვნული და რელიგიური თემების უფლებების დაცვის პრობლემები მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში.
ინფორმაციულ-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის ინფორმაციით, 2021 წლის 2-3 დეკემბერს ევროპის საერთაშორისო ორგანიზაციებში უმე-ის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა ბარიშევსკის ეპისკოპოსმა ვიქტორმა (კოცაბა) მონაწილეობა მიიღო გაეროს უმცირესობათა საკითხებზე ფორუმის მე-14 სესიაში.
ღონისძიება შერეული (პირისპირ და დისტანციური) ფორმატში გაიმართა გაეროს შტაბ-ბინაში ჟენევაში, ადამიანის უფლებათა საბჭოს პრეზიდენტის ნაჯატ შამიმ ხანის, გაეროს სპეციალური მომხსენებლის უმცირესობათა უფლებების საკითხებში ფერნანდ დე ვარენის, წარმომადგენლების მონაწილეობით. გაეროს წევრი ქვეყნებისა და ეუთოს სტრუქტურების, საერთაშორისო ადამიანის უფლებათა და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების დელეგაციები.
ფორუმზე განიხილეს მსოფლიოს სხვადასხვა რეგიონში უმცირესობათა უფლებების დაცვის პრობლემები და შეიმუშავეს რეკომენდაციები, რომლებიც შემდგომი მუშაობისთვის გაეგზავნება საერთაშორისო სამართლებრივი მექანიზმის ორგანოებს.
შეხვედრას ონლაინ რეჟიმში შეუერთდა უმე-ის იერარქი. შედეგად, მისი თქმით, მონაწილეებმა ხაზი გაუსვეს თანამედროვე მსოფლიოში ეთნიკური, ეროვნული და რელიგიური გაერთიანებების უფლებების დაცვის მნიშვნელოვან პრობლემებს. სხვა საკითხებთან ერთად, მათ განაცხადეს, რომ ბევრი ქვეყანა ახორციელებს კანონებს, რომლებიც შეიცავს ღიად დისკრიმინაციულ დებულებებს.
”სამწუხაროდ, ამ კუთხით უკრაინა არ არის გამონაკლისი, რადგან პრობლემად რჩება ეგრეთ წოდებული კანონი” უმე-ის რელიგიური ორგანიზაციების ”სახელების გადარქმევის შესახებ”, - თქვა ეპისკოპოსმა ვიქტორმა. „უკრაინის საერთაშორისო იმიჯზე ასევე უარყოფითად მოქმედებს ძალოვანი უწყებების უპასუხო ფაქტები მორწმუნეების განცხადებებზე მათ წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების შესახებ.
ამჟამად, მისი თქმით, საერთაშორისო მექანიზმმა უკვე რამდენიმე გადაწყვეტილებით აღიარა უმე-ის მორწმუნეთა უფლებების დარღვევის ფაქტი და ეს დადებითი ტენდენციაა.
კერძოდ, გაეროს ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის 132-ე სესიის 2021 წლის 11 ნოემბრის გადაწყვეტილებაში ჩამოყალიბდა მკაფიო მოთხოვნა უკრაინის სახელმწიფოს მიმართ არა მხოლოდ უზრუნველყოს რელიგიური თემებისა და მისი წევრების წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების გამოძიება, არამედ, უზრუნველყოს სალოცავი ადგილების დაცვა ძალადობის, დაშინებისა და ვანდალიზმისგან.
ამასთან დაკავშირებით, უკრაინის სამართალდამცავი ორგანოების ხელმძღვანელობამ დაუყოვნებლივ უნდა მიაქციოს ყურადღება საერთაშორისო რეზონანსს, რომელიც გამოწვეულია უმე-ში მორწმუნეთა უფლებების დარღვევით და მიიღოს ყველა საჭირო ზომა სიტუაციის გამოსასწორებლად. ჩვენ არ ვსაუბრობთ მორწმუნეთაგან განცხადებების ოფიციალურ მიღებაზე, არამედ რეალურ წინააღმდეგობას ეკლესიების ირგვლივ ძალადობრივი შეტაკებებისა და უმე-ის მიმართ დისკრიმინაციისა და სიძულვილის ნებისმიერი გამოვლინების თავიდან აცილებაზე.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ეპისკოპოსმა ვიქტორმა (კოცაბა) გაეროს ფორუმზე განაცხადა უმე-ს მორწმუნეთა უფლებების დარღვევაზე.