ბრნოში რაიდერ ეპისკოპოსის მომხრეებმა მორწმუნეები სცემეს
ბრნოში, ბოჰემის წმინდა ვენცლავის ეკლესიის მორწმუნეები უარს ამბობენ ეპისკოპოსის მიერ დანიშნულ მღვდელთან ერთად ლოცვაზე, რომელიც დუმენკოსთან ერთად მსახურობდა.
ჩეხეთის ქალაქ ბრნოში თავდამსხმელი ეპისკოპოსის ისაიას (სლანინკას) მიერ დაქირავებულმა მცველებმა ჩეხეთის წმინდა ვენცლავის ეკლესიის მორწმუნეები სცემეს, იტყობინება ვებგვერდი hlaspravoslavi.com.
2021 წლის 3 დეკემბერს საღამოს ბრნოს წმინდა ვენცლავის ეკლესიის მრევლი დეკანოზ ჯოზეფ ფაისაკის ხელმძღვანელობით შეიკრიბა ტაძრის ტერიტორიაზე, რათა აღესრულებინათ საღამოს ღვთისმსახურება ღვთისმშობლის ტაძრად მიყვანების დღესასწაულის წინა დღეს.
თუმცა სლანინკას მიერ დაქირავებულმა მცველებმა მრევლი ტაძრის ტერიტორიიდან გააძევეს.
თვითმხილველები ამბობენ, რომ ეპისკოპოს ისაიას მომხრეები განსაკუთრებული უხეშობით ეპყრობოდნენ 66 წლის მღვდელ იოსებს და დედაოს. თავის მხრივ, სლანინკას მიერ დანიშნულმა მღვდელმა რაფაელ მორავსკიმ თქვა, რომ წმინდა ვენცლავის ეკლესიის მრევლს სხვა გზა არ ექნებოდა გარდა იმისა, რომ „თაყვანი ეცა ისაიასთვის“.
ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის ტაძრად მიყვანების დღესასწაულზე მორწმუნეები კვლავ შეიკრიბნენ ეკლესიასთან. მღვდელმა იოსებ ფაისაკმა წაიკითხა ოფიციალური დოკუმენტი, რომელსაც ხელს აწერდა პრაღის არქიეპისკოპოსი მიქაელი, ჩეხეთის და სლოვაკეთის წმიდა სინოდის წევრი, რომელშიც ნათქვამია, რომ დეკანოზი იოსებ ფაისაკი უფლებამოსილი იყო საღვთო მსახურება შეესრულებინა ბრნოს წმინდა ვენცლავის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში.
საპასუხოდ ეპისკოპოს ისაიას მომხრეებმა მართლმადიდებლური საზოგადოების წარმომადგენლების მიმართ ფიზიკური ძალა გამოიყენეს და სტიქაროსანი სცემეს. სიტუაცია მხოლოდ პოლიციის მოსვლით განიმუხტა.
შეგონების მიუხედავად, მორწმუნეებმა უარი განაცხადეს ეპისკოპოს ისაიას მიერ დანიშნულ მღვდელთან ლოცვაზე, რადგან იერარქის ქმედებებს არაკანონიკურად და არაეკლესიურად თვლიან.
მიმდინარე წლის აგვისტოში ეპისკოპოსი ისაია ძალით და მორწმუნეთა გაფრთხილების გარეშე შევიდა ტაძარში, შეცვალა საკეტები და მიითვისა ეპისკოპოს დოსითეუსის (ვასიჩი) მიერ ხელმოწერილი ასწლოვანი ანტიმენცია.
როგორც მჟკ-მ ბრნოში არსებული წყაროებიდან გაარკვია, ჩეხების წმინდა ვენცლავის ტაძრის ირგვლივ სიტუაცია გამწვავდა მას შემდეგ, რაც მღვდელმა ჯოზეფ ფაისაკმა დაგმო ეპისკოპოსი ისაია (სლანინკა) უკრაინელ სქიზმატიკოსებთან თანამშრომლობისათვის.
ამის საპასუხოდ იერარქმა მღვდელი მრევლის წინამძღვრის თანამდებობიდან გაათავისუფლა და იქ სხვა მღვდელი დანიშნა. ამ ყველაფერს აკეთებს ვიკარი ეპისკოპოსი ესაია, რომელიც იმალება მმართველი 95 წლის ეპისკოპოსის სიმეონის კურთხევის მიღმა, რომელიც, მრევლის აქტიურ წევრებთან პირად საუბარში მღვდელ იოსების მხარდასაჭერაზე საუბრობდა.
ამ დროისთვის არც ერთი მორწმუნე არ ესწრება ეპისკოპოს ესაიას მიერ დანიშნული მღვდელ რაფაელის მსახურებას და ტაძარი სრულიად ცარიელი რჩება.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ეპისკოპოსი ესაია ბრნოს მრევლის წართმევას ცდილობს და უკანონოდ იყენებს ჩეხეთისა და სლოვაკეთის მიწების ეპარქიის საკუთრებას. მისი მოქმედების გამო ეკლესია წმ. მოწამე ვენცლავის ტაძარი დაკეტეს და მორწმუნეები იძულებულნი არიან წირვა-ლოცვა აღასრულონ ქუჩაში. რმე-მ აღნიშნა, რომ ეპისკოპოსი, რომელიც ადრე მსახურობდა დუმენკოსთან ერთად, მოქმედებს ბრნოში, როგორც მეუ უკრაინაში.
ამასთან, ჩეხეთისა და სლოვაკეთის მიწების მართმადიდებლური ეკლესიის სინოდმა, რომლის სხდომა შედგა 7 ოქტომბერს, არ შეაფასა ეპისკოპოს ესაიას უკანონო ქმედებები.