უნიატებმა და სქიზმატიკოსებმა გააქტიურეს ექსპანსია უკრაინის არმიაში
მეუ-მ სასწავლო ცენტრ "დესნას" ტერიტორიაზე ჩერნიგოვის ოლქში "აკურთხა" სამლოცველო, ხოლო უბკე პოლტავის სადესანტო-საჰაერო ძალების სამხედრო ნაწილში ააშენებს ტაძარს.
კაპელანობის შესახებ კანონის მიღებისთანავე უკრაინელმა სქიზმატიკოსებმა და ბერძენმა კათოლიკებმა გააქტიურეს თავისი მოღვაწეობა უკრაინის შეიარაღებულ ძალებში.
6 დეკემბერს მეუ-ს სპიკერმა ევტრატი ზორიამ ჩერნიგოვის ოლქის კოზელეცკის რაიონის დასახლებაში მდებარე უკრაინის შეიარაღებული ძალების სახმელეთო ჯარების სასწავლო ცენტრ "დესნას" ტერიტორიაზე "აკურთხა" სამლოცველო . ამაზე მან დაწერა თავის Facebook გვერდზე.
ხოლო ხარკოვის უბკე-ს ეგზარხოსმა ვასილი ტუჩაპეცმა "აკურთხა" ჯვარი პოლტავის სადესანტო-საჰაერო ძალების სამხედრო ნაწილის ტერიტორიაზე. აქ უნიატები აპირებენ ააშენონ თავისი ტაძარი მთავარანგელოზ მიქაელის სახელზე, იუწყება უბკე-ს ოფიციალური საიტი.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, 30 ნოემბერს უმაღლესმა რადამ მიიღო ცვლილებები კანონში კაპელანობის შესახებ. მიუხედავად უმე-ს სამღვდელოებისა და მორწმუნეების შიშისა, კანონიდან ამოიღეს კანონიკური ეკლესიის დისკრიმინაციული საკანდალური ნორმები. თუმცა სქიზმატიკოსებმა პრაქტიკულად მაშინვე დაიწყეს გზების ძიება, როგორ არ დაუშვან უმე-ს მღვდლები ჯარში. ხოლო თვითონ ეკლესიაში აღიარეს, რომ უკრაინის შეიარაღებულ ძალებში მორწმუნეების უფლებებისთვის კიდევ მოუწევთ ბრძოლა.