ბართლომე: კონსტანტინოპოლი ყოველთვის პირველი ეკლესია იქნება, რუსეთი - მეხუთე
კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ბართლომე. ფოტო: fosfanariou.gr კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ბართლომე. ფოტო: fosfanariou.gr
პატრიარქმა ბართლომემ განაცხადა, რომ რმე ოცნებობს ერთპიროვნულად უწინამძღვროს მართლმადიდებლობას, რაც არასდროს არ მოხდება.
კონსტანტინოპოლი ყოველთვის პირველი ეკლესია იქნება, ხოლო რუსეთი - მეხუთე. ამის შესახებ განაცხადა კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ, როდესაც მართლმადიდებლობაში თანამედროვე განხეთქილებაზე აკეთებდა კომენტარს, იუწყება Суспільне.
ფანარიონის მეთაურის აზრით, არანაირი განხეთქილება ჯერ არ არის, თუ არის, ამაში მხოლოდ „ჩვენი რუსი ძმები“ არიან დამნაშავეები, რომლებმაც მეუ-ს ავტოკეფალია აღიქვეს როგორც შურისძიება 2016 წელს მათ მიერ კრეტას კრებაში მონაწილეობაზე უარის თქმის გამო.
„ჩვენი რუსი ძმების ოცნება მართლმადიდებლობაში მბრძანებლობაა, - განაცხადა მან. - მაგრამ ეს არასდროს არ მოხდება, იმიტომ რომ მართლმადიდებელი ეკლესიის კანონებით და ეკლესიის ქმედებებით საუკუნეების მანძილზე პირველობა კონსტანტინოპოლს მიენიჭა. კონსტანტინოპოლი ყოველთვის პირველი ეკლესია იქნება მართლმადიდებელ ეკლესიათა სისტემაში, ხოლო მოძმე რუსული ეკლესია - მეხუთე“.
მანამდე პატრიარქმა ბართლომემ ღმერთი დაიფიცა, რომ ადგილობრივი ეკლესიები, რომლებმაც მეუ არ აღიარეს, ამას  „ღვთის სადიდებლად“ გააკეთებენ.