ფანარიონელებმა მოაწყვეს პრეს-ტური ჟურნალისტებისთვის უკრაინიდან
2021 წლის 6 დეკემბერს ფანარიონის მეთაური პატრიარქი ბართლომე შეხვდა ჟურნალისტებს უკრაინიდან, იუწყება საიტი HYPERLINK.
ორშაბათ დილით, 6 დეკემბერს, ჩატარდა წირვა წმინდა ნიკოლოზ სასწაულმოქმედის სახელობის ტაძარში. წირვას დაესწრნენ პატრიარქი ბართლომე, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ეგზარხოსი კიევში, კომანის ეპისკოპოსი მიხეილი და ქალაქის მრავალი უკრაინელი, "რამდენადაც წმინდა ნიკოლოზის ტაძარი აკმაყოფილებს მათი ღვთისმსახურების მოთხოვნებს".
გარდა ამისა, ტაძარში იმყოფებოდნენ უკრაინის კონსული სტამბოლში რომან ნედელსკი, უკრაინელი დიპლომატები და უკრაინული მასმედიის წარმომადგენლები.
წირვის დასრულების შემდე პატრიარქმა უკრაინელი ჟურნალისტების ჯგუფი მიიღო ფანარიონის საპატრიარქოს კანცელარიაში.
ადრე მჟკ წერდა, რომ პატრიარქ ბართლომეს სიტყვებით, კონსტანტინოპოლი ყოველთვის იქნება პირველი ეკლესია, ხოლო რმე-მეხუთე.