პაპის შეხვედრა კანადელ ინდიელებთან ომიკრონის გამო გადაიდო
რომის პაპ ფრანცისკეს დაგეგმილი შეხვედრა კანადის ძირძველი მოსახლეობის წარმომადგენლებთან 2022 წლამდე გადაიდო.
ამის შესახებ ნათქვამია კანადის ეპისკოპოსთა კონფერენციის, პირველი ერების ასამბლეის, მეტისის ეროვნული საბჭოსა და კანადის ინუიტების ორგანიზაციის, ტაპირიიტ კანატამის ერთობლივ განცხადებაში, ეროვნული კათოლიკური რეესტრის მიხედვით. იუწყება National Catholic Register.
„ომიკრონის შტამის ბოლოდროინდელი გავრცელების ფონზე საერთაშორისო მოგზაურობასთან დაკავშირებული გაურკვევლობებისა და ჯანმრთელობის პოტენციური რისკების გულდასმით შეფასების შემდეგ, კანადელმა ეპისკოპოსებმა, აბორიგენი ხალხის ასამბლეამ, მეტისის ეროვნულმა საბჭომ და Tapirit Kanatami Inuit(ინუიტ ტაპირიიტ კანატამი) -ის ორგანიზაციამ ერთობლივად გადაწყვიტეს დელეგაციის ვიზიტის გადადება. 2021 წლიდან ყველაზე ადრეულ თარიღამდე 2022 წელს. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ვიზიტი გადაიდო და არა უქმდება“, - ნათქვამია განცხადებაში.
17-20 დეკემბერს დაგეგმილი იყო ორი ათეული ადგილობრივი უხუცესისგან შემდგარი დელეგაციის შეხვედრა რომის პაპ ფრანცისკესთან და ვატიკანის სხვა ოფიციალურ პირებთან, რათა განეხილათ ბოდიშის მოხდის საკითხი სკოლა-ინტერნატების სისტემაში კათოლიკეების ქმედებებისთვის.
პანსიონის სისტემა კანადაში მოქმედებდა 1870 წლიდან 1996 წლამდე. ბავშვებს ინდიელი და მეტისი ოჯახებიდან აგზავნიდნენ სამთავრობო სკოლებში, რომლებსაც მართავდნენ კათოლიკები და პროტესტანტული კონფესიები.
კანადის სიმართლისა და შერიგების კომისიის მონაცემებით, 4100-დან 6000-მდე მოსწავლე გარდაიცვალა სკოლის უგულებელყოფის ან ძალადობის შედეგად. ამ ზაფხულს აღმოაჩინეს მრავალი უსახელო საფლავი, რომელიც მდებარეობდა ყოფილ სკოლებთან ან მის მახლობლად.