ბულგარელი იერარქი უმე-ის წინამძღოლზე: ღმერთი აგზავნის დიდ მწყემსებს
ლოვჩანის მიტროპოლიტმა გაბრიელმა უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი უკრაინის კანონიკური მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვრად დაასახელა.
2021 წლის 6 დეკემბერს, ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქმა, ლოვჩანის მიტროპოლიტმა გაბრიელმა (დინევი), წმინდა ნიკოლოზის სახელობის ტაძარში, ლიკიის სასწაულთმოქმედი სოფიაში (ბულგარეთი), ქადაგების დროს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესის მღვდელმთავრი უნეტარესი, კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი ონუფრე, უკრაინელი ხალხისთვის ღვთის მიერ გამოგზავნილ დიდ მწყემსად დაასახელა. იუწყება ტაძრის ოფიციალური საიტი.
ვლადიკა გაბრიელმა საღმრთო ლიტურგია რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა ნიკოლოზის ტაძარში სოფიაში აღავლინა. მას მსახურობდნენ ბულგარეთის ეკლესიის წმინდა სინოდის მთავარი მდივანი, მელნიელი ეპისკოპოსი გერასიმე, როკ მეტოქიონის წინამძღოლი, არქიმანდრიტი ვასიანი (ზმეევი) და ტაძრის სამღვდელოება.
ბულგარელმა იერარქმა სამება-სერგიუს ლავრასა და მოსკოვის სასულიერო აკადემიაში გატარებულ წლებზე ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ მაშინ მას საშუალება მიეცა ურთიერთობა ჰქონოდა წმინდა სერგის მონასტრის დეკანოზ მამა ონუფრესთან (ამჟამად - უმე-ის წინამძღვარი, - რედ.). ”ვლადიკა გაბრიელმა უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრე დაასახელა უკრაინის კანონიკური მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურად, განსხვავებით ახლახან შექმნილი სქიზმატური სტრუქტურისგან. მან ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „განსაცდელის რთულ მომენტებში უფალი დიდ მოძღვრებს უგზავნის მართლმადიდებელ ხალხს“, იუწყება სოფიაში რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ვებგვერდი.
როგორც მჟკ იტყობინება, ბულგარელმა იერარქმა აღნიშნა, რომ ყველა ეკლესიას არ შეუძლია დაიკვეხნოს თავისი სამწყსოთი ისე, როგორც უმე-ს.