გერმანიის ახალ კანცლერს ფიცის დადებისას არ წაუკითხავს ფრაზა ღმერთის შესახებ
2021 წლის 8 დეკემბერს გერმანიის ახალმა კანცლერმა ოლაფ შოლცმა დადო ფიცი და გამოტოვა ტექსტში მოცემული ღმერთის მითითება. ინფორმაციას ბუნდესტაგის ვებგვერდი ავრცელებს.
ძირითადი კანონით გათვალისწინებული ფიცის ტექსტი ასე ჟღერს: „ვფიცავ, რომ ჩემი ძალა გამოვიყენო გერმანელი ხალხის კეთილდღეობისთვის, გავამრავლო მისი სარგებელი, თავიდან ავიცილო მუქარა მისგან, პატივი ვცე და დავიცვა ფედერაციის კონსტიტუცია და კანონები, სათანადოდ შევასრულო ჩემი მოვალეობა და ვიყო სამართლიანი ყველას მიმართ. ღმერთი დამეხმარება."
ბოლო ფრაზას პოლიტიკოსები საკუთარი შეხედულებისამებრ წარმოთქვამენ, მაგრამ ცხრა კანცლერიდან მხოლოდ ორმა თქვა უარი - გერჰარდ შრედერმა და ახლად არჩეულმა შოლცმა.
ასევე, მისი წინამორბედებისგან განსხვავებით, შოლცი არცერთ კონფესიას არ ეკუთვნის, ამბობს Sonntagsblatt. ადრე ის ევანგელურ ეკლესიას ეკუთვნოდა, მაგრამ რამდენიმე წლის წინ დატოვა.
ამასთან, პოლიტიკოსი თავს ათეისტად არ თვლის და ხაზს უსვამს, რომ რწმენამ და ეკლესიამ ჩამოაყალიბა იგი.
”როგორც პოლიტიკოსი, მე მხარს ვუჭერ, რომ ჩვენ ვაფასებთ ჩვენი კულტურის ქრისტიანულ ხასიათს,” - განმარტა მან შემოდგომის ინტერვიუში Katholischen Nachrichtenagentur (KNA).
მანამდე მჟკ წერდა, რომ შეერთებულ შტატებში ათეისტები ითხოვდნენ ფიცის ტექსტიდან სიტყვების „ღმერთი დამეხმარება“ -ს ამოღებას.