ლვოვის რაიონულმა საბჭომ აღადგინა უკრაინის ბერძნულ-კათოლიკური ტაძარი
ლვოვის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის უფროსმა მაქსიმ კოზიცკიმ (მარჯვნივ) მიიღო მადლობის სიგელი უბკე-სგან. ფოტო: loda.gov.ua ლვოვის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის უფროსმა მაქსიმ კოზიცკიმ (მარჯვნივ) მიიღო მადლობის სიგელი უბკე-სგან. ფოტო: loda.gov.ua
ლვოვის რსა-ს ხელმძღვანელმა აღნიშნა, რომ უკრაინის სახელმწიფოს დამფუძნებლების სული ტრიალებს უნიატურ ტაძარში, სადაც მსახურობდა უნო-ის ლიდერის ევგენ კონოვალეცის ბაბუა.
2021 წლის 7 დეკემბერს, ლვოვის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის თავმჯდომარემ მაქსიმ კოზიცკიმ მონაწილეობა მიიღო ლოცვაში სოფელ ჩერეპინის უბკე-ის ეკლესიაში, რომელიც აღდგენილია რეგიონალური საბჭოს ფინანსური მხარდაჭერით, სადაც უნო-ის ერთ-ერთი ლიდერის ევგენ კონოვალეცის ბაბუა იყო მღვდელი, იუწყება ლვოვის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის ოფიციალური ვებგვერდი.
უნიატებთან ლოცვის შემდეგ, კოზიცკიმ გაიხსენა, რომ წელს აღინიშნება კონოვალეცის 130 წლის იუბილე და ასევე თქვა, რომ "ეკლესიაში ტრიალებს" მათი სულები, ვინც უკრაინის სახელმწიფოს ჩამოყალიბებაში მონაწილეობდნენ. „დღეს, ამ ადგილას, სადაც უკრაინის სახელმწიფოს ჩამოყალიბებაში მონაწილეთა სულები დგანან, ჩვენ ვლოცულობდით ხელოსნებისთვის, რესტავრატორებისთვის, სოფლის მაცხოვრებლებისთვის, ისევე როგორც ჩვენი ჯარისკაცებისთვის - და მათთვის, ვინც შექმნეს სახელმწიფოებრიობა მე-20 საუკუნის დასაწყისში“, - აღნიშნა მაქსიმ კოზიცკიმ.
ჩინოვნიკმა მხარი დაუჭირა ლვოვის რეგიონის ბიუჯეტიდან 800 ათასი გრივნას გამოყოფას ტაძრისთვის და თქვა, რომ აუცილებელია ძველ ეკლესიებზე ზრუნვა, რაც იმის დასტურია, რომ უკრაინელები უძველესი ერია. „ჩვენ უნდა გვესმოდეს: ჩვენი მემკვიდრეობა იმის დასტურია, რომ ჩვენ ვართ უძველესი ერი, უზარმაზარი და გამორჩეული კულტურული პოტენციალით, საუკუნოვანი მემკვიდრეობით. მემკვიდრეობაც ჩვენი უსაფრთხოების ფაქტორია“, - განაცხადა სამხარეო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა.
უკრაინელი ნაციონალისტების ორგანიზაცია (OUN) შეიქმნა 1929 წელს და ევგენ კონოვალეცი გახდა მისი პირველი ხელმძღვანელი. ორგანიზაციამ მიზნების მისაღწევად ბრძოლის მთავარ საშუალებად ტერორი და დივერსია აირჩია. მეორე მსოფლიო ომის დროს OUN-ის წევრები შეუერთდნენ უკრაინის აჯანყებულთა არმიას (UPA), რომლის დანაყოფებმა განახორციელეს ეთნიკური წმენდა პოლონელი მოსახლეობის წინააღმდეგ, თავს დაესხნენ გერმანული ჯარების ცალკეულ ნაწილებს, პოლონურ და საბჭოთა პარტიზანულ რაზმებს.
უნო-ის სხვა წევრებმა მონაწილეობა მიიღეს მე-14 გრენადერთა დივიზიის СС «Галичина»-ს ფორმირებაში. ნიურნბერგის ტრიბუნალმა СС «Галичина»-ის სამმართველო, ყველა სხვა დივიზიონთან ერთად, აღიარა დანაშაულებრივ ორგანიზაციად, რომელმაც ჩაიდინეს სამხედრო დანაშაულებები. 2016 წელს პოლონეთის პარლამენტმა დივიზიის ჯარისკაცების დანაშაული პოლონელი მოსახლეობის წინააღმდეგ გენოციდად დააფასა.
როგორც მჟკ იტყობინებოდა, ტერნოპოლის რეგიონალურმა საბჭომ მოითხოვა კიევში პანთეონ-მავზოლეუმის შექმნა, სადაც უნო-ის ლიდერების ნეშტს დაკრძალავენ.