უკრაინის სსს: ქვეყანაში რომის პაპის ვიზიტის ორგანიზება "დღის წესრიგშია"
რომის პაპ ფრანცისკეს უკრაინაში შესაძლო ვიზიტის ორგანიზება "დღის წესრიგშია". ამის შესახებ უკრაინის საგარეო საქმეთა სამინისტროში რადიო თავისუფლების მოთხოვნას პასუხობენ.
„ორმხრივი პოლიტიკური დიალოგის დღის წესრიგში დგას რომის პაპ ფრანცისკეს უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის მოწვევით უკრაინაში შესაძლო სამოციქულო ვიზიტის ორგანიზების საკითხი“, - აცხადებენ სამინისტროს პრესსამსახურში.
დიპლომატიური არხები შეიმუშავებენ პაპის ვიზიტის შესაძლებლობებსა და ვადებს „დამკვიდრებული პრაქტიკის შესაბამისად“, დასძინა საგარეო საქმეთა სამინისტრომ.
შეგახსენებთ, რომ პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ რომის პაპი ფრანცისკე უკრაინაში 2020 წლის თებერვალში ვატიკანში ვიზიტის დროს მიიწვია. ჯერ არ არის ოფიციალური ინფორმაცია, შედგება თუ არა ეს ვიზიტი. ერთი დღით ადრე, უბკე(უკრაინის ბერძნულ-კათოლიკური ეკლესია) - ის ხელმძღვანელმა თქვა, რომ პაპი შეიძლება უკრაინაში ჩავიდეს უახლოეს მომავალში.