გაეროს შენობასთან აპოკალიპსის ,,მხეცის’’ მსგავსი სკულპტურა დაამონტაჟეს
გაეროს შენობასთან დამონტაჟებული «მხეცი». ფოტო: twitter.com/UN_Photo გაეროს შენობასთან დამონტაჟებული «მხეცი». ფოტო: twitter.com/UN_Photo
არწივის ფრთებით ლომის ფორმის ქანდაკებას "საერთაშორისო მშვიდობისა და უსაფრთხოების მცველი" უწოდეს.
აპოკალიფსური "მხეცის" მსგავსი ქანდაკება დანიელის  და ასევე გამოცხადების წიგნიდან ნიუ-იორკში გაეროს შტაბ-ბინასთან დაიდგა.
გაეროს Twitter-ის გვერდზე გამოქვეყნდა ლომის ფოტო არწივის ფრთებით. არწივის ფრთებით ლომს "საერთაშორისო მშვიდობისა და უსაფრთხოების მცველი" უწოდეს და გაეროს საჩუქრად გადასცა მექსიკის ოახაკას ხელისუფლება. ქანდაკება შექმნეს მხატვრებმა ჯაკობომ და მარია ანჯელესმა.
პოსტის კომენტარებში, ისევე როგორც სხვა სოციალურ ქსელებში, მომხმარებლები აცხადებენ, რომ სკულპტურა ჰგავს „ურჩხულს“ დანიელ წინასწარმეტყველის წიგნის მე-7 თავიდან: „ დანიელმა წარმოთქვა სიტყვა: მე ვნახე ჩემი ღამის ხილვა და აჰა, ზეციური ოთხი ქარი ებრძოდა ერთმანეთს დიდ ზღვაზე და ოთხი დიდი მხეცი გამოვიდა ზღვიდან, ერთმანეთისგან განსხვავებული. პირველი ლომს ჰგავს, მაგრამ მას არწივის ფრთები აქვს."
სხვა მომხმარებლები თვლიან, რომ არწივის ფრთებით ლომი გაეროს შენობასთან გარკვეულწილად მოგვაგონებს „ურჩხულს“ მოციქულ იოანე ღვთისმეტყველის გამოცხადების წიგნის მე-13 თავიდან: „მხეცი, რომელიც ვნახე, ლეოპარდს ჰგავდა; მისი ფეხები დათვის მსგავსია და მისი პირი ლომის პირს ჰგავს; და დრაკონმა მისცა მას თავისი ძალა, ტახტი და ძალაუფლება. ”
გარდა ამისა, ფრაზა „მშვიდობა და უსაფრთხოება“, რომელიც გამოიყენება ქანდაკების დასახელებისთვის, სოციალური მედიის ზოგიერთ მომხმარებელს ახსენებს 1 თესალონიკელთა სიტყვებს: „თქვენ თვითონ იცით, რომ უფლის დღე მოვა, როგორც ქურდი ღამით. ანდა როცა იტყვიან: „მშვიდობა და უსაფრთხოება“, მაშინ უეცრად განადგურება დაატყდება თავს, ისევე როგორც მშობიარობის ტანჯვა დაატყდება თავს ორსულებს და ისინი ვერ გაექცევიან ამ ტანჯვას“ (1 თეს. 5:2-3).
ბლოგერმა მაიკლ სნაიდერმა სარკასტულად აღნიშნა, რომ სკულპტურა „უბრალოდ შემთხვევით“ ლგბტ ფერებში იყო მოხატული: „მართლა ფიქრობდნენ, რომ შეძლებდნენ მის დაყენებას ისე, რომ ვინმემ არ შეამჩნია? და უბრალოდ დამთხვევა ლგბტ ფერებში იყო შეღებილი“, - წერს იგი.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ ბრიტანეთმა შესთავაზა შექმნას მსოფლიო მთავრობა Covid-19-ის წინააღმდეგ საბრძოლველად.